Ponad 2,3 mln osób wkrótce zarobi mniej? Polacy za renegocjacją KPO ws. „ozusowania" umów cywilnoprawnych

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prawie 60 procent Polaków opowiada się za podjęciem rozmów z Komisją Europejską na temat modyfikacji warunków Krajowego Planu Odbudowy, mając na celu uniknięcie przyszłego „ozusowania" umów cywilnoprawnych, takich jak umowy o dzieło czy zlecenia. Zmiany te mogą dotyczyć ponad 2,3 miliona osób.

Spis treści

Społeczne poparcie dla negocjacji z Komisją Europejską

Badanie zrealizowane na zlecenie platformy Useme ujawnia, że znacząca większość Polaków, dokładnie 58,99 procent, jest za zmianą określonych założeń Krajowego Planu Odbudowy. Celem tych zmian miałoby być uniknięcie obowiązkowego objęcia wszystkich umów cywilnoprawnych składkami ZUS w niedalekiej przyszłości. Z tej grupy, 25,3 procenta wyraziło swoje poparcie w sposób stanowczy, podczas gdy 33,7 procenta opowiedziało się za tym raczej pozytywnie.

Ankietowani chcą renegocjacji treści kamienia milowego dot. środków z KPO. Chodzi o „ozusowanie[/quot/] umów cywilnoprawnych
Blisko 6 na 10 ankietowanych chce zmiany treści kamienia milowego KPO w taki sposób, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do „ozusowania" wszystkich umów o dzieło i zleceń. Wojciech Matusik/ Polska Press

W ramach badania postawiono uczestnikom pytanie dotyczące ewentualnych negocjacji z Komisją Europejską w celu zmiany zapisów dotyczących tzw. kamienia milowego, aby zapobiec przyszłemu „ozusowaniu" umów o dzieło i zleceń w Polsce. Wyniki pokazują, że temat ten budzi duże zainteresowanie i nie jest obojętny dla społeczeństwa.

Odpowiedzi negatywne i niezdecydowane

Wśród respondentów, którzy nie popierają idei renegocjacji z KE, 14,6 procenta wyraziło swoje negatywne stanowisko. W tej grupie, 5,7 procenta osób zdecydowanie odrzuciło pomysł, podczas gdy 8,9 procenta wyraziło raczej negatywną opinię. Co więcej, 26,4 procenta badanych nie było w stanie jednoznacznie określić swojego stanowiska, odpowiadając „nie wiem" lub „ciężko powiedzieć".

Kontekst planowanych zmian

Zmiany w zakresie „ozusowania" umów cywilnoprawnych są rozważane w kontekście realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej argumentuje, że jest to krok niezbędny do wykonania jednego z kamieni milowych zgłoszonych do Komisji Europejskiej, mający na celu walkę z segmentacją rynku pracy. Przemysław Głośny, prezes Useme, zwraca uwagę, że taka zmiana może oznaczać znaczący spadek dochodów dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych – nawet o jedną trzecią.

W przypadku przejęcia pełnych kosztów oskładkowania przez firmy, ich wydatki wzrosłyby o 40 procent. Raport wskazuje, że zmiany te mogą dotyczyć ponad 2,3 miliona osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu