Zgodnie ze zmianami w ustawie o świadczeniu honorowym, każdy stulatek co miesiąc otrzyma dodatkowe pieniądze. Trafią do osób z obywatelstwem polskim i prawem do emerytury lub renty. O ich przyznaniu informuje adresata właściwy organ - ZUS lub Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.
Gdy świadczenie emerytalno-rentowe wypłacają dwa różne organy, to świadczenie honorowe przyzna oraz będzie je wypłacał ZUS, poinformowano.
Osoby, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i po ukończeniu 16. roku życia miały ośrodek interesów życiowych w Polsce przez co najmniej 10 lat, ale nie mają prawa do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym – np. emerytury, renty mają szanse na dodatkowe pieniądze. Muszą jednak złożyć wniosek i od tego miesiąca będzie naliczane świadczenie.
Według starych zasad kwota świadczenie była niższa, od 2025 r. jest to 6246,13 zł. Zmiana dotyczy ok. 2500 stulatków.
Od 1972 r. osoby, które osiągnęły 100 lat, mogą liczyć na specjalną premię za wiek. Świadczenie honorowe pobiera ponad 3,5 tys. osób. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane było w stałej wysokości odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. W rezultacie pobierają świadczenie w różnej wysokości. Raz przyznana honorowa emerytura pozostawała niezmienna i była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie, widnieje w komunikacie.
Źródło: PAP
