Projektowana regulacja była przedmiotem obrad ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, którego Michał Cieślak jest wiceprzewodniczącym. - Polska administracja, a w szczególności urzędy skarbowe często zmieniają wykładnię przepisów prawa. To prowadzi do pogorszenia sytuacji prawnej przedsiębiorcy pomimo zmiany przepisu prawa i stanu faktycznego. Tę praktykę należy ukrócić - mówi Michał Cieślak.
Jak wyjaśnia, często zdarza się, że organy celne i podatkowe, które dokonują zmiany interpretacji przepisów, kontrolują na tej podstawie firmy do pięciu lat wstecz, choć te w tym czasie działały zgodnie z literą prawa. - Tego rodzaju postępowanie należy uznać za podważające zaufanie obywateli do państwa - mówi Michał Cieślak.
Dlatego Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego proponuje ustanowienie reguły, zgodnie z którą przedsiębiorca nie może być obciążony jakimikolwiek daninami, sankcjami administracyjnymi oraz finansowymi, a także karami w przypadku zmiany sposobu stosowania przepisów.
- Nowa regulacja określana jako klauzula pewności prawa da przedsiębiorcom poczucie pewności w systemie prawa, bo oznacza, że w przypadku wprowadzenia nowej interpretacji istniejących przepisów wynikające z tego konsekwencje będą obowiązywać tylko i wyłącznie od dnia wejścia ich w życie, nigdy wstecz - podkreśla Michał Cieślak.
Nowelizacja ma pełne poparcie wicepremiera i ministra gospodarki Mateusza Morawieckiego, który wziął udział w posiedzeniu Zespołu.
- Projektowany przepis zostanie wprowadzony na szybką ścieżką legislacyjną - zapewnia Michał Cieślak.