Poszukiwacze skarbów z wykrywaczem pod większą kontrolą. Sejm przyjął nowelizację ustawy. Będę kary, nagrody i… aplikacja

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Od teraz poszukiwacze skarbów mogą liczyć nie tylko na nagrody. Na uwadze powinni mieć także rządową aplikację i kary za nielegalne poszukiwania.
Od teraz poszukiwacze skarbów mogą liczyć nie tylko na nagrody. Na uwadze powinni mieć także rządową aplikację i kary za nielegalne poszukiwania. 123rf.com/miraclemoments
Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Odtąd poszukiwanie skarbów bez zezwolenia będzie zagrożone karą nawet 2 lat więzienia! Rządzący chcą stworzyć aplikację, która ułatwi dopełnienie formalności. Co jeszcze się zmieni?

Spis treści

Poszukiwacze skarbów będą mieli łatwiej i trudniej jednocześnie

Polscy parlamentarzyści już jakiś czas temu zauważyli, że zaledwie 1 procent osób zajmujących się poszukiwaniem skarbów robi to na podstawie decyzji administracyjnej. Jednocześnie podkreślali, że zjawisko poszukiwania zabytków jest w Polsce powszechne i musi zostać uporządkowane.

Mamy do czynienia z realnym zjawiskiem społecznym od końca lat 80., czyli mniej więcej od 35 lat jakim jest przyrastająca grupa ludzi, którzy mają swoją pasję, chcą tę pasję w ten sposób realizować, chcą poszukiwać zabytków, chodzą z wykrywaczami metali. I to jest po prostu realne zjawisko. Mało tego w 2003 r., kiedy uchwalano ustawę o ochronie zabytków, dobrą moim zdaniem ustawę (…) zapisano tam wyraźnie, że poszukiwanie zabytków w Polsce jest dozwolone, jest prawnie dozwolone" - mówi PAP Jarosław Sellin, sekretarz stanu W MKiDN.

Głównie to było powodem prac nad nowelizacją ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zmiany dotyczą przede wszystkim konieczności zgłaszania poszukiwań do rejestru oraz posiadania zgody właściciela i posiadacza nieruchomości. W przypadku poszukiwań na obszarach morskich konieczna będzie zgoda dyrektora urzędu morskiego.

Rejestr wpisów prowadzić będzie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a samego zgłoszenia będzie można dokonać mobilnie przez aplikację. Ma to być narzędzie do ułatwionej komunikacji pomiędzy poszukiwaczem a urzędem. Aplikacja ma dawać możliwość łatwiejszej oceny zgłaszanych znalezisk i informować o strefach wyłączonych z poszukiwań.

Grzywna lub więzienie za brak zezwolenia. Nie wszędzie można szukać skarbów

Przepisy nie miałyby sensu, gdyby ustawodawca nie przewidział kary za ich nieprzestrzeganie. Poszukiwanie skarbów bez zezwolenia będzie odtąd groziło karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

O znalezieniu przedmiotu, który jest zabytkiem, poszukiwacz będzie musiał niezwłocznie poinformować wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten w ciągu 6 dni od wpłynięcia zawiadomienia będzie zobowiązany dokonać oględzin zarówno przedmiotu, jak i miejsca, w którym został on znaleziony. Ustawa określa także miejsca, gdzie zabronione będzie poszukiwanie:

  • zabytki wpisane do rejestru i ujęte w ewidencji zabytków
  • obszar 10 m od ww. zabytków
  • Parkach kulturowe
  • cmentarze, groby i mogiły oraz w miejsca kaźni
  • pomniki zagłady

Znajdziesz coś wartościowego? Dostaniesz nagrodę

Przepisy ustawy regulują także wkład poszukiwaczy skarbów w ochronę zabytków. Znalezienie przedmiotu o szczególnej wartości może skutkować przyznaniem nagrody w wysokości 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. W 2023 roku oznaczałoby to kwotę 138,5 tys. zł. W szczególnych przypadkach ta nagroda mogłaby zostać powiększona do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia i w tym roku wynosić 166,2 tys. zł.

Szacuje się, że w Polsce poszukiwaniami zabytkowych przedmiotów zajmuje się od 200 do 250 tys. osób. Są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety z różnym poziomem wykształcenia i pozycją zawodową. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu za nowelizacją ustawy o ochronie zabytków głosowało 248 osób, 203 posłów było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
MonX
W Polsce na wszystko musisz mieć licencję, zdany egzamin, pozwolenie, podpis, wyrobione dokumenty itp itd.

Ale ministrem i prezydentem możesz zostać nawet jak jesteś ćwokiem po podstawówce.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu