Potrzebujesz pomocy, chcesz pomóc innym? Sprawdź kto otrzyma od gminy paczkę żywnościową

Zbigniew Biskupski AIP
Rafał Meszka / Polska Press
To już czwarty rok, w którym osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej uzyskają pomoc w postaci paczki żywnościowej. W tym roku jej wartość jest wyższa o 41 zł niż w 2016 r.; w paczce znajduje się 19 produktów o wartości 269 zł.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakomunikowało we wtorek 22 sierpnia o inauguracji tegorocznej edycji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Służy on wsparciu osób i rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Polega na udostępnianiu pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków.

Na paczki żywnościowe w latach 2014-2020 zaplanowano środki finansowe w wysokości prawie 2,5 miliarda złotych, w większości ze środków unijnych.

  
Każdego roku zwiększa się wartość paczki: o ile w 2014 r. wartość paczki dla jednego odbiorcy wynosiła ok. 40 zł, w 2015 r – 170 zł, to w 2016 r. – już 228 zł. W Podprogramie 2017 w paczce znajdą się już artykuły o wartości 269 zł. Wzrasta też liczba produktów: z 5 na starcie Programu, do 19 w 2017 r.

Obecnie o pomoc w formie paczki żywnościowej mogą otrzymywać osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i uzyskujące dochód nieprzekraczający: 1 268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej albo 1 028 zł w przypadku osoby w rodzinie. Czyli dochód nieprzekraczający 200 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.

 

Kto może skorzystać z pomocy? Z pomocy żywnościowej może skorzystać osoba, której dochód nie przekracza: 1268 zł – jeśli mieszka samotnie lub 1028 zł – jeśli jest osobą w rodzinie oraz jeżeli jednocześnie znajduje się w trudnej sytuacji (spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej) spowodowanej przez m.in. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność czy bezrobocie.
 

Paczki żywnościowe 2017. Jak otrzymać pomoc?

Należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Tam można złożyć oświadczenie o dochodzie, jeśli nasza sytuacja nie jest znana ośrodkowi pomocy społecznej. Na podstawie oświadczenia OPS wystawia skierowanie. W skierowaniu wskazane są nazwa oraz adres organizacji pozarządowej, do której musimy się udać po odbiór żywności.

Czytaj też:
Od miesiąca zaciąganie kredytu hipotecznego uregulowane jest w zupełnie nowej ustawie. Czy kosztuje to więcej?
 
Można również zgłosić się bezpośrednio do lokalnej organizacji pozarządowej i złożyć oświadczenie o dochodzie. Pracownik organizacji pozarządowej w naszym imieniu dopełni formalności związanych z wydaniem skierowania przez ośrodek pomocy społecznej.

Rośnie liczba gmin zaangażowanych w realizację Programu, co oznacza że pomoc trafia do coraz większej liczby osób uprawnionych. Wraz z rozpoczęciem Podprogramu 2016 zasięg terytorialny Programu stopniowo się rozszerzał. Obecnie Programem objęci są mieszkańcy 90 proc. gmin w Polsce.

Obejrzyj wideo:
60 sekund biznesu: Jak wygląda praca stewardesy w Liniach Emirates

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu