Powrót 5 proc. VAT na artykuły spożywcze. „Monitoring i pracownicy ochrony nie są w stanie sprostać rosnącej fali kradzieży"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polacy wydają coraz więcej w sklepach spożywczych. Do tego dochodzą alarmujące dane dotyczące kradzieży w sklepach. Komenda Główna Policji podała, że w 2023 roku stwierdzono ponad 40 tys. przestępstw kradzieży w sklepach, co stanowi wzrost o ponad 20 proc. wobec poprzedniego, rekordowego już roku. Eksperci zwracają uwagę, że są to oficjalnie zgłoszone kradzieże, a rzeczywista skala jest znacząco wyższa. Coraz częściej kradzione są podstawowe artykuły spożywcze. Czeka nas drastyczny wzrost kradzieży?

Spis treści

Jednak ogólna podwyżka cen może sprawić, że kolejne osoby „skuszą” się na kradzież, bo nie będzie ich stać na kupno potrzebnych produktów.
Jednak ogólna podwyżka cen może sprawić, że kolejne osoby „skuszą” się na kradzież, bo nie będzie ich stać na kupno potrzebnych produktów. Lucyna Nenow / Polska Press

Polacy pokochali dyskonty. Gdzie jeszcze robimy zakupy?

Ostatnio możemy w Polsce obserwować swoistą wojnę dyskontów. Dwie sieci walczą ze sobą o miano tej najtańszej. Nic w tym dziwnego, bo Polacy preferują dyskonty – 8 na 10 badanych regularnie odwiedza je przynajmniej raz w tygodniu. Blisko 2/3 z nas często zagląda do hipermarketów i supermarketów, co czwarty regularnie odwiedza lokalne sklepy osiedlowe.

Coraz lepiej radzą sobie także sklepy franczyzowe, które odpowiadają za 30 proc. wartości sprzedaży na rynku spożywczym. Dyskonty i franczyzy są jednak z racji skali swojej działalności tak samo, a nawet mocniej narażone na kradzieże i nieuczciwych konsumentów.

Kradzieże i podatek VAT wyzwaniami dla handlu

Kradzieże stają się bardzo poważnym problemem, dotykającym cały sektor handlu detalicznego. Na celowniku złodziei są już nie tylko dobra luksusowe jak np. perfumy czy drogie alkohole, ale coraz częściej mamy do czynienia z kradzieżami podstawowych produktów spożywczych – ginie masło, wędliny, olej czy żółte sery. Z perspektywy wielu osób pobudką nie jest tutaj chęć wzbogacenia się, ale zapewnienie podstawowych potrzeb. Kradzieże dotyczą produktów spożywczych, bo są dla nas coraz częściej zbyt drogie. Przekłada się to na wzrost cen.

Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie mówi o milionowych stratach dotykających branżę. Jednocześnie warto mieć świadomość, że sieci handlowe przerzucą te koszty na uczciwych konsumentów, podnosząc ceny produktów. Eksperci zwracają uwagę, że częściowo za wzrost poziomu kradzieży odpowiada także zmiana prawa – podniesiono do 800 zł kwotę, od której kradzież staje się przestępstwem. Daje to poczucie większej bezkarności.

Do tego zwracają uwagę na zniesie zerowej stawki VAT na żywność, co przełoży się na ceny produktów. Chociaż popularne dyskonty wystartowały już z kampaniami promocyjnymi, w których obiecują, że ceny w ich placówkach nie wzrosną. Jednak ogólna podwyżka cen może sprawić, że kolejne osoby „skuszą” się na kradzież, bo nie będzie ich stać na kupno potrzebnych produktów.

Prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński mówi wprost, że decyzja o podniesieniu podatku VAT na niektóre produkty żywnościowe została podjęta zdecydowanie zbyt późno. Sprawia to, że handlowcy w bardzo krótkim czasie muszą dostosować się do nowej rzeczywistości. Od dawna kwestionował także podniesienie kwoty, od której kradzież staje się przestępstwem, a nie wykroczeniem.

Monitoring wizyjny i fizyczni pracownicy ochrony nie są w stanie sprostać rosnącej fali kradzieży. Nie sposób przydzielić każdemu kupującemu pracownika ochrony, który będzie im towarzyszył, tak samo jak niemożliwe jest, aby kamery i ich operatorzy byli w stanie jednocześnie monitorować każdego kupującego i każdy rejon sklepu. To wymagałoby gigantycznych, nieuzasadnionych ekonomicznie nakładów – komentuje Robert Głażewski, Business Unit Director w Checkpoint Systems Polska. – Dane są jednak bezlitosne i pokazują, że bez profesjonalnych systemów zabezpieczeń EAS czy RFID nie da się powstrzymać rosnącej fali kradzieży – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu