Spis treści
Zmiany w stawce VAT na żywność uderzą w handel przed świętami
Przywrócenie stawki VAT na żywność 1 kwietnia to z jednej strony bardzo dobry czas, o czym pisaliśmy już w Strefie Biznesu, jednak portal money.pl, powołując się na słowa prezesa Polskiej Izby Handlu, uważa, że zmiany te dodadzą ogromu obowiązków pracownikom handlu.
Mowa głównie o niewielkich sklepach osiedlowych, gdzie każdy z kilku tysięcy produktów najczęściej oznaczony jest cenówką. Zmieniony VAT oznacza także zmianę ceny większości z nich, co wielu pracowników handlu zmusza do zmiany każdej pojedynczej cenówki.
Zmiana cenówek będzie czasochłonnym zajęciem, wymagającym dużego nakładu pracy personelu. Tymczasem w placówkach mniejszego formatu pracuje zazwyczaj tylko kilka osób - mówi Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.
Te obowiązki najbardziej dotknął zatem małe sklepy, które będą miały zaledwie kilka dni na niemal w pełni analogiczną zmianę cenówek i to w okresie przedświątecznym, kiedy powinny być nastawione na szczyt zakupowy. 1 kwietnia wypada też w świąteczny poniedziałek, a ceny nie mogą zostać zmienione wcześniej. Czy to oznacza, że część pracowników handlu będzie zmuszona do pracy w święta?
Koniec zerowego VAT na żywność zbyt późno wprowadzony?
Aktualizacji z dniem 1 kwietnia wymagać będą nie tylko cenówki, ale także systemy kasowe, co także może okazać się czasochłonne. PIH uważa, że vacatio legis powinno dotyczyć wszystkich regulacji związanych z gospodarką, a zmiany tak ważne, jak rezygnacja z zerowej stawki VAT na żywność nie powinna następować na dwa tygodnie przed wejściem w życie.
Wzywamy, by akty prawne i podejmowane decyzje o znaczeniu gospodarczym miały co najmniej półroczne vacatio legis - dodaje Ptaszyński.
Ciężko jednak wyobrazić sobie, aby w tej konkretnej sytuacji wydłużony czas oczekiwania na wejście w życie przepisów mógłby wiele zmienić w sytuacji handlowców. Tak czy inaczej, zmiany cen musiałby wejść w życie niemal z dnia na dzień. Tym razem pechowe wydaje się połączenie tego czasu z okresem przedświątecznym.
Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje od 1 lutego 2022 roku i decyzją Ministerstwa Finansów zostanie wygaszona z dniem 31 marca 2024 z uwagi na wyraźny spadek tempa wzrostu cen żywności.