Gdańsk na liście europejskich inwestycji Intela. Co nowego tu powstanie?
Najwięcej z 80 miliardów trafi do Niemiec, Włoch, Irlandii. W początkowej fazie Intel planuje rozwinąć fabryki półprzewodników w Magdeburgu w Niemczech, stolicy Saksonii-Anhalt. Budowa ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2023 r., a produkcja ma zostać uruchomiona w 2027 r.
Nowe centrum w Niemczech zyska miano Krzemowego węzła produkcji najbardziej zaawansowanych chipów. Intel planuje początkowo zainwestować tam 17 miliardów euro, tworząc przy realizacji inwestycji 7000 miejsc pracy w branży budowlanej, oraz 3000 stałych miejsc pracy w branży high-tech.
Cyfrowy gigant rozbudowy również swój ośrodek w Leixlip w Irlandii, wydając dodatkowe 12 miliardów euro i podwajając powierzchnię produkcyjną. Po zakończeniu projektu całkowite inwestycje Intela w Irlandii wzrosną do ponad 30 miliardów euro.
Ponadto Intel rozpoczął we Włoszech negocjacje na temat inwestycji o wartości do 4,5 miliarda euro. Fabryka dla około 1500 pracowników miałby zacząć działać w latach 2025-2027.
W sumie Intel planuje wydać na te inwestycje produkcyjne w Europie ponad 33 miliardy euro.
- Planowane inwestycje są ważnym krokiem zarówno dla Intela, jak i Europy. Dyrektywa UE o chipach umożliwi prywatnym firmom i rządom współpracę, aby radykalnie poprawić pozycję Europy w sektorze półprzewodników. Ta szeroka inicjatywa pobudzi europejskie innowacje w zakresie badań i rozwoju oraz wprowadzi w regionie najnowocześniejszą produkcję z korzyścią dla naszych klientów i partnerów na całym świecie. Zobowiązujemy się odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu cyfrowej przyszłości Europy na nadchodzące dziesięciolecia — powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela.
Kolejne miliardy Intel zainwestuje w badania i rozwój najnowszych technologii. Jednym z ośrodków badawczych jest Gdańsk, który także został uwzględniony w wizji rozwoju. Plany dla Gdańska nie wychodzą raczej ponadto, co jest realizowane od ubiegłego roku.
- W Gdańsku Intel zwiększy swoją powierzchnię laboratoryjną o 50 proc., koncentrując się na opracowywaniu rozwiązań z zakresu głębokich sieci neuronowych, dźwięku, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze. Rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 roku — poinformowała koncern z Santa Clara w Kaliforni.
Przypomnijmy, że Intel realizuje rozbudowę gdańskiego kampusu firmy. Budowa oraz wyposażenie centrum badawczo-rozwojowego są częściowo dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Planowany termin zakończenia budowy to połowa 2023 roku. Gdański kampus Intela powiększy się o nowy budynek o nazwie IGK6, w którym 800m kw. zostanie przeznaczonych na laboratorium serwerowe o wysokiej gęstości mocy (moc 2,2 MW), a także laboratorium audio.
Centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku to drugi po USA, największy tego typu ośrodek na świecie. Nowy, szósty budynek – IGK6 – będzie równie inteligentny i zrównoważony (w standardzie LEED Gold) jak każdy obiekt Intela. Całkowita powierzchnia wynosić będzie 27 400 m kw., a biurowiec będzie składać się z pięciu pięter. Pracę znajdzie kilkuset specjalistów.
Ponadto Intel w okolicach Plateau de Saclay we Francji planuje zbudować nowy europejski ośrodek badawczo-rozwojowy, tworząc 1000 nowych miejsc pracy. Francja stanie się europejską centralą Intela zajmującą się obliczeniami o wysokiej wydajności (HPC). oraz możliwości projektowania sztucznej inteligencji.
Rozwijane będą także ośrodki produkcyjne i badawcze w innych krajach jak w Hiszpanii i Holandii.
Intel jest obecny w Europie od ponad 30 lat i obecnie zatrudnia około 10 000 osób w całej UE.