Praca chałupnicza. Jaką pracę chałupniczą można wykonywać w domu. Gdzie szukać ofert pracy chałupniczej

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pracownik sam ustala ilość czasu, poświęconego na wykonanie pracy chałupniczej w domu.
Pracownik sam ustala ilość czasu, poświęconego na wykonanie pracy chałupniczej w domu. m0851 / Unsplash
Praca chałupnicza w nowoczesnym wydaniu to nie tylko składanie długopisów albo sklejanie proporczyków. Trzeba jednak mieć się na baczności, gdy natykamy się na oferty typu „dam pracę chałupniczą”, lecz najpierw trzeba wpłacić wpisowe.

Ile się napracujesz, tyle dostaniesz – oto najkrótsze określenie chałupnictwa. Zazwyczaj w przypadku pracy chałupniczej wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od ilości wykonanej pracy.

Praca chałupnicza – co to takiego

Chałupnictwo to pewien rodzaj pracy nakładczej połączony z pracą akordową. W pracy chałupniczej pracownik (inna nazwa: chałupnik) w swoim domu realizuje powierzone mu zadania z produktów, półproduktów albo surowców, dostarczonych mu przez pracodawcę. Posługuje się przy tym narzędziami (czy maszynami albo innym sprzętem) zapewnionymi przez zleceniodawcę. Praca chałupnicza to przede wszystkim produkcja, drobna wytwórczość, chociaż usługi też można realizować w oparciu o chałupnictwo.

Praca chałupnicza w domu – dla kogo

Praca chałupnicza w domu to rozwiązanie m.in. dla młodych mam, które po urodzeniu dziecka jeszcze nie wróciły na otwarty rynek pracy, dla niepełnosprawnych (choćby ruchomo, poruszających się na wózkach inwalidzkich), dla uczniów i studentów, zamierzających sobie dorobić przed lekcjami/wykładami albo po nich oraz dla osób już zatrudnionych, które uważają, że ich dotychczasowe zarobki są na tyle niskie, że muszą podjąć dodatkową pracę.

Instytut Badawczy Randstad zapytał Polaków o obawy związane z ryzykiem utraty pracy. Jak wynika z badania, wśród pracowników rośnie obawa o utratę zatrudnienia. Prawie 10% ankietowanych przyznało, że ryzyko zwolnienia jest duże. Sprawdź, w których branżach zdaniem pracowników ryzyko utraty pracy jest największe.

Rośnie obawa o utratę pracy. W których branżach jest ona największa?

Praca chałupnicza w domu – oferty

Najpierw trzeba zastanowić się, jaką pracę chałupniczą można wykonywać w domu. Składanie długopisów lub kartonów, sklejanie kopert czy prostych zabawek albo pakowanie ulotek (np. gazetek reklamowych marketu albo ulotek pizzerii) w paczki czy… rajstop do pudełek to jedne z najpopularniejszych ofert pracy chałupniczej. Szycie butów także jest popularne wśród chałupników. Adresowanie kopert (adresy, pod jakie listy mają zostać dostarczone, tak samo zapewnia pracodawca) to następna propozycja chałupnictwa. To zazwyczaj tzw. koperty reklamowe, przygotowywane pod kątem potencjalnego klienta. Mogą to być przykładowo zaproszenia na darmowe prelekcje albo pokazy naczyń i sprzętów połączone ze sprzedażą bezpośrednią.

Niekiedy trzeba mieć duszę artysty oraz zdolności manualne, żeby zostać chałupnikiem. Chałupnictwo to czasem także ręczne malowanie wazonów i flakonów, produkcja biżuterii, układanie bukietów ze sztucznych kwiatów, zdobienie świeczników, haftowanie obrusów. Chałupnictwo to także m.in. szydełkowanie serwetek, szycie ubranek dla lalek albo psów i kotów, wykonywanie zaproszeń/podziękowań, kartek okolicznościowych, wypisywanie etykiet, wykonywanie nadruków na koszulkach czy malowanie na szkle.

Praca chałupnicza a praca zdalna - różnice

Dawniej było chałupnictwo, dzisiaj jest praca zdalna. Niektórzy utożsamiają te dwa pojęcia. Inni z kolei przekonują, iż praca chałupnicza odnosi się do drobnej produkcji (bez użycia komputera), zaś praca zdalna (zwana telepracą) to ta wykonywana przez Internet. Nietypowy rodzaj pracy chałupniczej połączonej ze zdalną, stanowi przykładowo wypełnianie ankiet online, choćby społecznych. To bowiem chałupnictwo, bo przecież wykonywane w warunkach domowych, natomiast do realizacji zadania potrzebny jest komputer, a ten powinien być zapewniony przez pracodawcę. Podobne prace chałupnicze to pisanie/redagowanie tekstów, które trafią na portal firmowy, udzielanie porad online (na zasadzie wirtualnego punktu obsługi) albo typowy mailing, czyli wysyłanie ofert reklamowych na adresy mailowe, wskazane przez pracodawcę.

Zalety i wady pracy chałupniczej

Elastyczny czas pracy to główny atut chałupnictwa. Ilość czasu, poświęconego na wykonanie pracy chałupniczej w domu, ale także godziny rozpoczęcia i zakończenia tzw. dnia pracy, pracownik sam sobie ustala. Następna zaleta to brak konieczności dojazdu do i z pracy. Kto zamierza podjąć pracę chałupniczą, ten zwykle nie musi posiadać solidnego wykształcenia – często można znaleźć oferty pracy chałupniczej dla osób z wykształceniem podstawowym albo nawet bez ukończonej podstawówki. Wymogi dotyczące umiejętności tak samo nie są wygórowane, no chyba, że odnoszą się do wspomnianych zdolności manualnych. Doświadczenie rzadko kiedy jest wymagane. Osoba wykonująca pracę w domu musi natomiast wykazać samodyscyplinę: nie może kosztem pracy chałupniczej pochylać się nad obowiązkami domowymi, choćby sprzątaniem czy gotowaniem. Musi potrafić łączyć pracę z domem.

Warto przeczytać:

Brak bieżącego nadzoru szefostwa można traktować i jako plus, i jako minus. Zaleta jest taka, że chałupnik ma pewną swobodę wykonywania powierzonych mu zadań, zaś ocena jego pracy następuje dopiero na koniec, podczas rozliczenia. Czasem jednak źle na tym wychodzi, ponieważ właśnie końcowa kontrola (np. przy odbiorze pracy przez przełożonego) niekiedy pokazuje, jak wielu błędów dopuścił się pracownik. Tym samym sporo czasu zajmie dokonanie poprawek.

Wady pracy chałupniczej

Wadą pracy chałupniczej jest rodzaj umowy. Kandydat dostaje do podpisania zazwyczaj umowę o dzieło. Dla niego to jedna z najgorszych umów, ale dla pracodawcy – jedna z najlepszych, bo w takim wypadku ponosi on najniższe koszty. Zarobki w chałupnictwie też nie powalają z nóg. Kilkaset złotych netto miesięcznie, za pracę wykonywaną przez parę godzin dziennie, to w tym wypadku żadna rzadkość.

Praca chałupnicza – jak rozpoznać fałszywe oferty

W Internecie jest sporo ofert typu „Dam pracę chałupniczą” albo „Chałupnictwo – pilne”. Trzeba jednak uważać na ogłoszenia, ponieważ w wielu z nich kryją się pułapki. Chodzi zwłaszcza o oferty, które publikowane są na portalach darmowych ogłoszeń. To dlatego, że tutaj treści ogłoszeń tylko teoretycznie są weryfikowane przed publikacją przez prowadzących serwis. W rzeczywistości nikt nie sprawuje kontroli nad ogłoszeniami, bo tych jest mnóstwo, co w konsekwencji tworzy ryzyko, że część ogłoszeń może być fałszywa.

Nie ma co się łudzić: żaden chałupnik nie zarobi w skali miesiąca 20 tysięcy złotych lub 50 złotych na rękę na godzinę. Jeżeli ogłoszeniodawca nie podaje nazwy firmy i adresu jej siedziby bądź oddziału, a w ofercie zaznacza jedynie kontakt e-mailowy do siebie (bez numeru telefonu), to lepiej zrezygnować z podejmowania współpracy. Czerwona lampka powinna zapalić się w głowie także wtedy, gdy autor ogłoszenia próbuje wyegzekwować od zainteresowanego wpisowe albo – jak kto woli – startowe, ewentualnie kaucję. Pracodawca tłumaczy, że kandydat powinien zapłacić np. kilkadziesiąt złotych tytułem tzw. opłat manipulacyjnych. Pracodawca niekiedy wyjaśnia, że przyszły pracownik musi najpierw zapłacić za dostarczenie urządzeń oraz materiałów do produkcji, a wysyłkę dostarczy kurier. Zwykle jest tak, że gdy tylko kandydat wykonuje przelew na konto, pracodawcy znika.

Gdzie szukać ofert pracy chałupniczej

Współpraca jest możliwa jedynie ze sprawdzonym pracodawcą oferującym chałupnictwo. Najlepiej jest, gdy kandydat dowiaduje się o ofercie pracy chałupniczej od dobrego znajomego, który z kolei zna pracodawcę. Na portalach darmowych ogłoszeń przeważnie aż roi się od naciągaczy. Tam nawet w co drugiej reklamie pojawia się informacja o konieczności dokonania wpłaty celem rozpoczęcia współpracy. Lepiej więc szukać anonsów płatnych, gdyż właśnie wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że firma zlecająca ogłoszenie, została wcześniej zweryfikowana przez prowadzących serwis.

Eksperci odnoszą się sceptycznie do listy. Ich zdaniem w zestawieniu brakuje licznych specjalistów, pracowników niewykwalifikowanych oraz przedstawicieli przyszłościowych zawodów związanych z przemysłem 4.0. czy drukiem 3D. Co ciekawe, w zestawieniu znalazły się wyłącznie zawody powszechnie uważane za męskie.

20 bardzo potrzebnych zawodów. Państwo dopłaci do nauki tych profesji!

Jak nie dać się oszukać na chałupnictwie

Nie każda firma oferująca chałupnictwo to oszuści. Nie każda też posiada swoją stronę internetową (w zasadzie mało która firma chałupnicza posiada własny portal), lecz każda ma nazwę, siedzibę i podaje dane teleadresowe, ma NIP czy REGON. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) udostępnia informacje o przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Warto zatem w tej bazie poszukać bezpłatnie danych na temat firmy oferującej pracę chałupniczą.

Warto poszukać w sieci informacji na temat tej firmy. Tutaj też trzeba mieć się na baczności, bo czasem autorem negatywnych, krzywdzących opinii jest firma konkurencyjna. Naiwność też może wpędzić kandydata w kłopoty. Nie ma co wierzyć w ogłoszenia typu „redaktorów online do pisania tekstów na portal zatrudnię chałupniczo”, gdzie wymagane jest jedynie wykształcenie podstawowe, natomiast pracodawca proponuje 100 złotych na godzinę lub 8 tysięcy złotych miesięcznie na rękę.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu