Pracownicy Kancelarii Sejmu wypisali się z PPK. Z programu wypisało się 65 proc. uprawnionych pracowników

Materiał informacyjny Seris Konsalnet
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
65 proc. pracowników Kancelarii Sejmu zrezygnowało z uczestnictwa w Pracowniczych Planach Kapitałowych- poinformowała kancelaria. W programie uczestniczy 412 z 1152 pracowników.

Kancelaria Sejmu w odpowiedzi na zapytanie ekonomisty Rafała Mundrego, poinformowała, że "W dniu 30 czerwca 2021 r. w Kancelarii Sejmu zatrudnionych było 1152 aktywnych pracowników". Z czego "412 pracowników Kancelarii Sejmu było uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych" - czytamy w odpowiedzi zamieszczonej przez ekonomistę w mediach społecznościowych.

Mundry zapytał także ilu posłów jest uczestnikami PPK. - Zgodnie z art.2 ust. 1 pkt 21ustawy z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1342), posłowie nie są uczestnikami PPK- napisano w odpowiedzi.

Ekonomista rzypomina, że uczestnictwo w PPK wiąże się z obniżeniem pensji o 2 proc., a środki te są odkładane na przyszłą emeryturę.

Z takim samym zapytaniem ekonomista zwrócił się do Kancelarii Senatu.

Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, kilka dni temu za pośrednictwem Twittera przedstawił wyliczenia odnośnie PPK. - "Uczestnik z śr.płacą (5,3k) oszczędzający od XII 2019 do 16 VIII br sam wpłacił 2014 zł,a ma-UWAGA-4725zł,135% więcej!"- pisze Marczuk i wyjaśnia, że jest to "efekt:wpłat firmy(1511 zł),państwa(490),zysków z inwest.".

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony wspólnie przez pracownika, przy udziale pracodawców oraz państwa.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu