Prawie 1 mld złotych dla polskich firm. Rząd ogłosił szczegóły programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”. Kto skorzysta z pomocy?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej / Twitter
Prawie miliard złotych wyniesie budżet rządowego programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”, zaprezentowanego w czwartek przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Oferowana pomoc finansowa ma trafić do osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą.

W czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także członek zarządu BGK Tomasz Robaczyński poinformowali o szczegółach nowej pomocy finansowej, przygotowanej dla przedsiębiorców. Na realizację programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” rząd przeznaczy 936 mln złotych.

- Program kierujemy głównie do grup, które mogą wykazać się większą aktywnością na rynku pracy – do osób młodych, studentów, kończących naukę, kobiet, opiekunów osób z niepełnosprawnościami - przekazała minister Marlena Maląg.

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że wspieranie młodych osób na rynku pracy jest wyjątkowo istotne. Jak dodała, resort podejmuje szereg działań oraz inicjatyw, by osoby te sprawnie odnajdowały się na rynku pracy.

„Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” - ile wynosi pomoc?

„Pierwszy biznes” zakłada wsparcie młodych przedsiębiorców poprzez oferowanie pożyczek na wyjątkowo korzystnych zasadach. Według szacunków program obejmie nawet 7 tys. osób.

- Program zakłada znaczne zwiększenie zasięgu, wsparciem bowiem zostanie objęta szersza grupa docelowa niż dotychczas. O pożyczki na samozatrudnienie będą mogły ubiegać się również osoby pracujące, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich 3 miesięcy nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia za pracę - informuje resort rodziny.

Pożyczki na korzystnych warunkach wyniosą nawet do 134 tys. złotych bez konieczności posiadania wkładu własnego. Jednocześnie oferowane będzie niskie oprocentowanie, a także 7-letni okres spłaty z możliwością umorzenia do 40 tys. zł dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami czy osób bezrobotnych.

- Chcemy dotrzeć ze wsparciem do tych, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mają dobry pomysł, ale brakuje im źródeł finansowania. 674 mln złotych jest finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, czyli ze środków europejskich. Reszta zostanie sfinansowana z innych źródeł - dodał minister Grzegorz Puda.

Minister Grzegorz Puda zaznaczył, że do tej pory brakowało rozwiązań finansowych dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub pracują i chcą wesprzeć się finansowo w kwestii założenia firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu