Prawie 60 proc. Polaków boi się, że AI przejmie kontrolę, a jeszcze więcej nie używa narzędzi

Eryk Kołodziejek
Ankietowani wyrazili obawy dotyczące szerokiego wykorzystania AI.
Ankietowani wyrazili obawy dotyczące szerokiego wykorzystania AI. Pixabay
Z najnowszego badania Banku Millennium wynika, że blisko 40% Polaków zdecydowałoby się na zakupy w autonomicznym sklepie, podczas gdy tylko 16% skorzystałoby z przejażdżki samochodem autonomicznym. Zaledwie 6% respondentów zainwestowałoby pieniądze zgodnie z rekomendacją sztucznej inteligencji.

Spis treści

Zrozumienie sztucznej inteligencji wśród Polaków

W badaniu "Mobilny Portret Polaka" aż 95% uczestników przyznało, że zetknęło się z pojęciem sztucznej inteligencji. Jednakże, 35% z nich przyznaje, że nie do końca rozumie, co ono oznacza.

Dalsze wyniki pokazują, że 67% respondentów nigdy nie prowadziło rozmowy z czatem GPT ani innymi podobnymi narzędziami. Co czwarty badany próbował tego maksymalnie kilka razy, a 10% korzysta z takich technologii regularnie. Co ciekawe, prawie 70% ankietowanych nigdy nie używało czatbotów czy botów głosowych w kontaktach z firmami, a 80% nie korzystało z narzędzi AI w pracy.

Wpływ AI na życie codzienne

Respondenci zostali zapytani, w jakich obszarach życia odczuwają wpływ sztucznej inteligencji. Najczęściej wskazywali na media (44%), zakupy (33%), rozrywkę (29%), administrację i sprawy urzędowe (24%) oraz finanse (20%).

Badanie ujawniło również, że 39% uczestników chętnie wybrałoby się na zakupy do autonomicznego sklepu. Co trzeci badany zainstalowałby system smart home, a co piąty załatwiłby sprawy bankowe w autonomicznym oddziale.

Obawy i korzyści związane z AI

Zaledwie 17% badanych zdecydowałoby się na szkolenie z prowadzącym generowanym przez AI, a 16% wsiadłoby do bezzałogowego samochodu autonomicznego. Tylko 6% zainwestowałoby większą kwotę zgodnie z rekomendacją AI, a 36% nie zdecydowałoby się na żadną z tych opcji.

Według 38% respondentów, AI przyniesie tyle samo dobrego, co złego. Niemal co trzeci uważa, że rozwój AI przyniesie więcej szkód niż korzyści, podczas gdy co piąty jest przeciwnego zdania. 17% nie ma zdania na temat wpływu AI na codzienne życie.

Regulacje prawne dotyczące AI

Ankietowani wyrazili obawy dotyczące szerokiego wykorzystania AI,wskazując na możliwość utraty kontroli przez ludzi (58%), manipulację i dezinformację (57%) oraz naruszenia prywatności (54%). Obawiali się również wykorzystania AI do celów militarnych (46%) oraz zmniejszenia liczby miejsc pracy (42%).

Jeśli chodzi o korzyści, 50% respondentów wskazało na postęp w medycynie, 40% na usprawnienie pracy i automatyzację rutynowych zadań, a 39% na poprawę jakości życia.

Kto powinien regulować AI?

Uczestnicy badania zostali zapytani, kto powinien regulować kwestie prawne związane z AI. 52% uważa, że powinny to robić rządy poszczególnych państw, a 41% wskazuje na organizacje międzynarodowe.

Prawie co trzeci badany uważa, że nadzór powinny sprawować same firmy technologiczne, a niemal co piąty - organizacje pozarządowe. Tylko 3% respondentów nie chce żadnego nadzoru nad rozwojem sztucznej inteligencji, a 23% - nie ma zdania w tej sprawie - czytamy w raporcie.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu