Premier Morawiecki przedstawił Tarczę Solidarnościową. "Ma chronić Polaków przed trzy- i czterokrotnymi wzrostami cen"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Najważniejszym zadaniem rządu dzisiaj jest ochrona Polaków przed konsekwencjami tej wojny, przed skutkami, które rozlewają się po całej Europie – mówił premier.
– Najważniejszym zadaniem rządu dzisiaj jest ochrona Polaków przed konsekwencjami tej wojny, przed skutkami, które rozlewają się po całej Europie – mówił premier. Sylwia Dabrowa/ Polska Press
– Najważniejszym zadaniem rządu jest dzisiaj ochrona Polaków przed konsekwencjami wojny, skutkami, które rozlewają się po całej Europie – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Przedstawiamy tarczę solidarnościową, która pomoże przejść przez te trudności. Ma chronić Polaków przed trzy- i czterokrotnymi wzrostami cen – zapowiedział szef rządu.

– Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa - wszystkie maja jedno źródło, czyli agresję Rosji na Ukrainę, co wiążę się z falą podwyżek w całej Europie na wszystkie źródła energii – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Najważniejszym zadaniem rządu dzisiaj jest ochrona Polaków przed konsekwencjami tej wojny, przed skutkami, które rozlewają się po całej Europie. W chwili próby rząd nie załamuje rąk tylko po prostu działamy i mierzymy się z tą trudną rzeczywistością – dodał.

Szef rządu zapowiedział wprowadzenie Tarczy Solidarnościowej, która "ma pomóc przejść przez ten trudny czas Polakom". – Zaczynamy od siebie, czyli od spraw, które wiążą się z oszczędnościami w administracji publicznej. Działamy w dwóch podstawowych obszarach - pierwszy to ochrona rodzin i obywateli. Drugi to ochrona i wsparcie dla firm i przedsiębiorców – wyjaśnił.

– Poprosiłem premiera Sasina, aby wyeliminował "ekstrapremie" i bonusy dla zarządów w spółkach skarbu państwa. Będę czuwał, aby to zadanie zostało we właściwy sposób wykonywane – zapowiedział.

– Polacy ponoszą dzisiaj koszty błędnej polityki energetycznej i klimatycznej UE i koszty wojny na Ukrainie, a polski rząd stara się pomóc Polakom w tych dramatycznych okolicznościach – tłumaczył.

Rozwiązania zawarte w Tarczy Solidarnościowej

– Konkretne rozwiązania Tarczy Solidarnościowej to po pierwsze brak wzrostu kosztów energii elektrycznej od stycznia. Dla każdego gospodarstwa domowego bez wyjątku dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2000 kWh rocznie – mówił szef rządu. – To oszczędność miesięczna dla gospodarstwa domowego nawet na poziomie 150 zł miesięcznie. Dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi, ten pułap roczny określamy na poziomie 2600 kWh rocznie – dodał.

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

– Podobnie jeśli chodzi o rodziny, które mają co najmniej 3 dzieci i mają zazwyczaj kartę dużej rodziny - tu ten limit wynosi również 2600 kWh rocznie. Także gospodarstwa rolnicze mają wyższe zużycie energii i tutaj również będzie to 2600 kWh rocznie – wyjaśnił.

Jak tłumaczył, ograniczenie zużycia energii o 10 proc. w przyszłym roku będzie wiązało się z dodatkowym rabatem o 10 proc. całego rachunku za prąd, który będzie wykorzystany w przyszłym roku. – To dodatek energetyczny dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną. Tu będziemy punktowo kierowali dodatek energetyczny, tak jak wcześniej zrobiliśmy to w odniesieniu do pelletu, oleju, drewna opałowego, gazu czy węgla – mówił.

Pomoc dla firm

Premier Morawiecki przyznał, że pomoc trafi także do firm. – Chcemy, żeby przetrwały ten kryzys i tak jak w poprzednim kryzysie ochroniliśmy miejsca pracy, tak działamy i teraz. Bezpieczeństwo polskich rodzin i miejsc pracy to także bezpieczeństwo przedsiębiorców – mówił.

– Dla energochłonnych przemysłów będziemy mieli specjalną ofertę. Oszczędność energii w obiektach administracji publicznej - administracja rządowa i samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października – zapowiedział.

Z kolei na ulicach ma pojawić się energooszczędne oświetlenie zewnętrzne i uliczne. – Chcemy, żeby było zmodernizowane tak, aby zużywało jak najmniej energii – mówił.

– Przygotujemy odpowiednie wsparcie dla samorządów, aby jak najszybciej przystąpić do realizacji programu. Przedsiębiorstwa energochłonne są ważne w łańcuchu dostaw. W tym obszarze zaoferujemy dodatkowe wsparcie, na które przeznaczymy co najmniej 5-6 mld zł – wymienił Morawiecki. Ponadto od przyszłego roku ma pojawić się możliwość bezpośredniego podłączenia źródła odnawialnego do sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu