Spis treści
Pietraszek przechodzi z Polskiej Grupy Górniczej do urzędu marszałkowskiego
Kandydatura Leszka Pietraszka, przedstawiona przez marszałka Wojciecha Saługę z Koalicji Obywatelskiej, uzyskała poparcie 26 z 40 radnych obecnych podczas tajnego głosowania na sesji sejmiku województwa śląskiego.
– Tak naprawdę rozmawiamy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Służba zdrowia, obrona cywilna i transformacja energetyczna to jest coś, co powoduje, że nasi mieszkańcy mogą spokojnie i normalnie funkcjonować (…). Moją rolą jest zaplanowanie tych procesów wraz z pozostałymi członkami zarządu województwa i skuteczne ich przeprowadzenie – powiedział Leszek Pietraszek na konferencji prasowej po wyborze na wicemarszałka.
Pietraszak zapewnił górników, że nikt nie straci pracy
Przed objęciem stanowiska wicemarszałka, od 18 marca 2024 roku, Pietraszek pełnił funkcję prezesa Polskiej Grupy Górniczej.
"Nikt z zatrudnionych na kopalni nie straci pracy. Każdy, kto będzie chciał pracować w Polskiej Grupie Górniczej będzie miał możliwość utrzymania zatrudnienia",
można przeczytać w liście, który od 31 października trafia do zatrudnionych w kopalni Bielszowice. Zapowiedział w korespondencji, że w połowie 2025 roku spółka planuje rozpocząć proces przekształcenia kopalni dwuruchowej KWK Ruda w kopalnię jednoruchową, co ma potrwać do połowy 2026 roku.
Kariera Pietraszka obejmuje służbę jako major rezerwy oraz funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie kierował delegaturami w Opolu i Katowicach. Po odejściu ze służby zajmował się strategią, innowacjami i zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej.
Marszałek Saługa podkreślił, że Pietraszek będzie odpowiedzialny za szeroko rozumianą transformację województwa śląskiego, nie ograniczając się tylko do górnictwa i energetyki, ale także obejmując ochronę zdrowia i obronę cywilną.
Zmiana na stanowisku wicemarszałka nastąpiła po aresztowaniu Bartłomieja S., który został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledczy przedstawili mu zarzuty korupcyjne dotyczące zarówno jego roli wicemarszałka, jak i wcześniejszej funkcji wiceprezydenta Częstochowy. Bartłomiej S. nie przyznał się do winy, ale złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka.
Po zatrzymaniu S. został zawieszony w działalności w Platformie Obywatelskiej, gdzie pełnił funkcje wiceprzewodniczącego częstochowskich struktur oraz członka zarządu regionu śląskiego. W ostatnich wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego w sejmiku województwa śląskiego z listy KO.
Zarzuty korupcyjne dotyczą również trzech osób, które miały wręczać łapówki Bartłomiejowi S., wobec których zastosowano środki zapobiegawcze.
Źródło:
