Prezes polskiej spółki: potrafimy już odzyskać wodór i go bezstratnie przesłać

Jerzy Mosoń
Polska spółka jest w stanie wychwycić wodór z gazów resztkowych wydobywających się z komina. Posiada też technologię uszczelniania magazynów dla tego gazu i rur przesyłowych
Polska spółka jest w stanie wychwycić wodór z gazów resztkowych wydobywających się z komina. Posiada też technologię uszczelniania magazynów dla tego gazu i rur przesyłowych 123rf.com/profile_phonlamaiphoto/hiPower Institute of Materials
Cena zielonego wodoru będzie spadać i mogą przyczynić się do tego polskie technologie – przekonuje Rafał Gnojnicki, prezes spółki hiPower Institute of Materials, która opracowała przełomową metodę uszczelniania zbiorników na wodór. Obecnie z jednej platformy wycieka nawet tona wodoru, co w ciągu roku przynosi min. 10 tys. euro straty – zauważa prezes Gnojnicki. Osiągnięcia polskich inżynierów mogą okazać się bezcenne.
  • Specyficzny gaz, jakim jest wodór ma tendencje do wyciekania, co powoduje straty rzędu 10 tys. euro rocznie na platformie
  • Polscy inżynierowie dysponują jedyną w swoim rodzaju technologią, która zapobiega wyciekom wodoru
  • Grupa hiPower Energy jest w stanie pozyskiwać wodór poprzez jego recykling z gazów resztkowych

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2050 r. zapotrzebowanie na niskoemisyjny wodór wyniesie 400 Mt. Będzie ono więc czterokrotnie większe niż łączne zapotrzebowanie na wodór w 2022 r., który w lwiej części powstał jednak za sprawą wysoko emisyjnych procesów, a to w przyszłości już nie przejdzie. W jaki sposób można zwiększyć produkcję zielonego wodoru na świecie?

Istnieją możliwości zwiększenia produkcji zielonego wodoru i są one znacznie większe, niż wspomniane 400 Mt. Sprzyjać im będzie wzrost zapotrzebowania na ten gaz. Popyt na zielony wodór zwiększy się ze względu na konieczność zapobiegania zmianom klimatycznym, ale też z powodu wyczerpywania się złóż i wzrostu cen surowców.

Paliwa i substancje chemiczne, w tym nawozy sztuczne, dziś produkowane z surowców kopalnych będą produkowane w procesach syntezy chemicznej, z zastosowaniem zielonego wodoru oraz dwutlenku węgla.

Wraz ze spadkiem cen zielonej energii (ze słońca, wiatru i biomasy) oraz rozwojem infrastruktury dla produkcji, transportu i magazynowania wodoru, ceny tego surowca będą spadały, przyczyniając się do wodoryzacji światowej gospodarki.

Paliwa i substancje chemiczne, w tym nawozy sztuczne, dziś produkowane z surowców kopalnych będą produkowane w procesach syntezy chemicznej, z zastosowaniem zielonego wodoru oraz dwutlenku węgla

W jaki sposób polskie technologie mogą wpłynąć na zwiększenie produkcji zielonego wodoru?

Grupa hiPower Energy, której częścią jest hiPower Institute of Materials dysponuje kilkoma innowacyjnymi technologiami, w tym technologią recyklingu wodoru. Jak często podkreśla doradca naukowy hiPower Energy prof. Mirosław Miller, jedna z nich – recykling wodoru może odegrać kluczową rolę już w początkowym okresie gospodarki wodorowej, gdy cena zielonego wodoru będzie jeszcze stosunkowo wysoka.

Czyli na przykład już teraz gdy ceny tego paliwa rosną? Na wiosnę 2021 r. za kilogram wodoru za granicą trzeba było zapłacić średnio 13,14 dolarów, a obecnie już nawet 36 dolarów. Drogo jest nawet w Polsce, gdzie mamy ogromny potencjał wytwarzania wodoru. W sierpniu cena detaliczna na stacji Neso przy ul. Tango w Warszawie wynosiła 69 zł za kilogram. Ale już w ostatnich dniach, na przykład na Orlenie kierowca samochodu osobowego musiał zapłacić ponad 90 zł za kilogram – informował serwis elektrowoz.pl. Skąd się bierze wzrost cen?

Jednym z powodów rosnących cen H2 jest fakt, że gaz ten wycieka podczas transportu oraz magazynowania. Zastosowanie przez naszych inżynierów z hiPower Institute of Materials rozwiązania barierowego pozwala skutecznie przeciwdziałać ubytkom wodoru w trakcie przesyłu, transportu i magazynowania. Nie potrzeba budować do tego nowych rur czy zbiorników – wystarczy uszczelnić te, które już istnieją. To ogromne oszczędności.

Z kolegi w budowie gospodarki obiegu zamkniętego przyda się wspomniana wcześniej technologia recyklingu wodoru, którą dysponuje grupa hiPower Energy. Polega ona na odzysku wodoru z gazów resztkowych. Służy do tego urządzenie HRP, które wychwytuje ten drogi w produkcji gaz z gazów odlotowych, bezpośrednio z komina.

Jak dużo może zyskać firma na uszczelnieniu systemu przesyłu czy magazynów wodoru? Czy można to przeliczyć?

Możliwości zastosowania tej technologii są ogromne, gdyż ilość i rodzaje zbiorników na wodór rosną ekspotencjalnie wraz z przyspieszeniem rozwoju technologii wodorowych obserwowanym od kilku lat.

Oszczędności związane z wykorzystaniem powłoki barierowej są spore. Przykładowo: firmy przewożące wodór na platformach transportowych zyskują średniorocznie tonę wodoru w przypadku tylko jednej platformy. Obecnie ta tona wodoru, której cena rynkowa wynosi min. 10 tys. euro, wycieka ze zbiorników podczas transportu, przynosząc straty. Zastosowanie innowacyjnej powłoki pozwala także zwiększyć żywotność zbiorników na wodór – wystarczy je jednorazowo uszczelnić, aby skutecznie przeciwdziałać korozji wodorowej i dwukrotnie wydłużyć ich żywotność.

Skąd mają Państwo pewność, że technologia, którą dysponuje hiPower Energy jest tak wysoce skuteczna?

Warto porozmawiać na ten temat z prof. Mirosławem Millerem, który jest doradcą naukowym w hiPower Energy. Ja przedstawię tę sprawę w możliwie największym skrócie: testy wykonane w certyfikowanym laboratorium na rzeczywistym zbiorniku wypełnionym wodorem pod ciśnieniem 700 bar pokazały rewelacyjną skuteczność ochrony przed dyfuzją gazu przez ścianki naczynia. Ubytek wodoru okazał się około dwa rzędy wielkości mniejszy, niż dopuszczalny przez normy technologiczne.

Obecnie tona wodoru, której cena rynkowa wynosi min. 10 tys. euro, wycieka ze zbiorników podczas transportu, przynosząc straty. Zastosowanie innowacyjnej powłoki pozwala także zwiększyć żywotność zbiorników na wodór – wystarczy je jednorazowo uszczelnić, aby skutecznie przeciwdziałać korozji wodorowej i dwukrotnie wydłużyć ich żywotność

Wiedzą Państwo, jak wychwycić wodór z komina, a także, co zrobić, by nie wyciekał podczas magazynowania i przesyłu. Mają Państwo coś jeszcze w zanadrzu, co mogłoby przyspieszyć transformację energetyczną?

Owszem. Już za około rok na rynek może wejść technologia produkcji ogniw paliwowych zasilanych e-metanolem oraz urządzeniami do ładowania pojazdów elektrycznych. W obrębie grupy hiPower Energy działa także spółka hiPower Labs, której celem jest rozwijanie badań zbiorników wysokociśnieniowych na wodór i ich certyfikacja. Jej działalność wypełnia niszę w ramach gospodarki wodorowej, która dotyczy dopuszczenia i certyfikacji, nie tylko zbiorników, ale również rur i innych struktur służących do transportu albo przechowywania wodoru. Ale o tym może innym razem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu