- Prowadzę badania od 2009- 2010 roku i z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że e papierosy są mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych, palnych wyrobów tytoniowych. Pierwszą przesłanką, która za tym przemawia jest kwestia mniejszej ilości związków toksycznych. Natomiast druga przesłanka to badani kliniczne które wykazują, że negatywne efekty w różnych obszarach zdrowia są mniej szkodliwe niż w przypadku papierosów tradycyjnych- tłumaczy w rozmowie z AIP prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jednocześnie prof. Sobczak zwraca uwagę na fakt, że większość poważnych badań to są badania krótkoterminowe i zazwyczaj w podsumowaniu, we wnioskach z tego typu badań pada stwierdzenie, że potrzebne są badania długoterminowe w długim przedziale czasu.
- W związku z tym, jeśli mówiliśmy czy są mniej szkodliwe to powinniśmy dodać, że są mniej szkodliwe w perspektywie krótkoterminowej od papierosów tradycyjnych- dodaje.
- Rynek e-papierosów w Polsce na obecną chwilę liczy około 1 miliona użytkowników. Promujemy elektroniczne papierosy jako mniej szkodliwą alternatywę dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych- wyjaśnia AIP Piotr Zieliński, Prezes Stowarzyszenia Vaping Association Polska VAP.
- Chcielibyśmy przekonać decydentów do prowadzenia dwutorowej polityki dotyczącej elektronicznych papierosów. Z jednej strony politykę, która miałaby ograniczyć dostępność tych produktów wśród osób niepełnoletnich. Uważamy, że na tę chwilę nie ma skutecznych narzędzi0 które mogłyby ograniczyć dostępność tych produktów wśród nieletnich- dodaje.