Program 800 plus. Na co Polacy najczęściej wydają pieniądze ze świadczenia. Sprawdź, do kiedy masz czas, żeby nie stracić wypłaty środków

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się  1 czerwca 2024 r. - wniosek należy złożyć do ZUS.
Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2024 r. - wniosek należy złożyć do ZUS. Unsplash/ Edi Libedinsky
Blisko połowa gospodarstw domowych, korzystających z programu „Rodzina 800+”, wydaje pieniądze na żywność i ubrania. Z drugiej strony jedna czwarta ankietowanych gospodarstw domowych deklaruje, że przynajmniej część środków przeznacza na zwiększenie oszczędności i inwestycje. – To oznacza, że świadczenie spełnia bardziej cel socjalny niż wychowawczy czy edukacyjny – zauważa dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH.

Spis treści

Na co wydajemy pieniądze z programu „Rodzina 800+”?

W najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” – opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) – Polacy zostali zapytani, na co przeznaczają pieniądze otrzymywane w ramach świadczenia wychowawczego w programie „Rodzina 800+”.

Okazuje się, blisko połowa badanych gospodarstw domowych, korzystających z programu „Rodzina 800 plus”, wydaje pieniądze na żywność i ubrania.

– To oznacza, że świadczenie w pierwszej kolejności zaspokaja w tej grupie respondentów podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego, a więc spełnia bardziej cel socjalny niż wychowawczy czy edukacyjny – zauważa dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH i współautor badania.

Na kolejnych miejscach wśród celów wydatkowania środków ze świadczenia znalazły się cele edukacyjne, w tym np. zajęcia dodatkowe czy opłaty za przedszkole i szkołę. Jedna czwarta ankietowanych deklaruje, że pieniądze ze świadczenia przeznacza na oszczędności i inwestycje. Ale co dziesiąte gospodarstwo domowe sięga po te środki, by spłacać zaległe zobowiązania.

Najwięcej osób, środki z programu wydaje na żywność i ubrania.
Niemal połowa gospodarstw domowych, korzystających z programu „Rodzina 800 ”, wydaje pieniądze na żywność i ubrania. ZPF

Co ważne, ankietowani mogli wskazać maksymalnie trzy cele, na które przeznaczają środki ze świadczenia wychowawczego.

Wydatki ze świadczenia wychowawczego „Rodzina 800+” w podziale na województwa

– O ile na przykład w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim trzy czwarte respondentów wskazuje cele edukacyjne, to w małopolskim i lubelskim jest ich już 40 procent. Z drugiej strony, w województwie zachodniopomorskim i w Wielkopolsce „żywność i ubiór” wskazało 45-50 procent ankietowanych, a w Małopolsce i na Podkarpaciu ten odsetek odpowiedzi przekracza 60 procent – wskazuje dr Sławomir Dudek.

Badanie „Sytuacja na rynku consumer finance” pokazało wyraźne zróżnicowanie odpowiedzi pomiędzy województwami.
Najwięcej osób wydatkujących środki z programu 800 plus na „żywność i ubiór” mieszka w Małopolsce i na Podkarpaciu, gdzie odsetek odpowiedzi przekracza 60 proc. ZPF

Kto korzysta ze świadczenia „Rodzina 800+”?

Rządowy program „Rodzina 500+” został wprowadzony w kwietniu 2016 r. Najpierw świadczenie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko przed ukończeniem 18. roku życia (a także na pierwsze, po spełnieniu kryterium dochodowego). W 2019 r. program został rozszerzony na każde dziecko, bez względu na poziom dochodów w gospodarstwie domowym. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie.

Wnioski o 800+ na nowy okres rozliczeniowy. Do kiedy masz czas?

Od 1 lutego 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2024/2025 trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2024 r. - wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez internet za pośrednictwem jednego z poniższych kanałów wnioskowania :

  • Platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną mZUS
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
  • bankowość elektroniczną.

Jak możemy przeczytać na stronach rządowych, jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony od 1 lutego do 30 czerwca 2024 r., ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, tj. od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.

W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w trakcie trwania okresu, po 30 czerwca 2024 r., prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu