Spis treści
Decyzja o odwołaniu i przerwa w obradach
Podczas piątkowego posiedzenia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PZU, Wojciech Olejniczak został odwołany z rady nadzorczej. Wniosek o jego usunięcie złożyła przedstawicielka Skarbu Państwa. W porządku obrad znalazł się także punkt dotyczący wyboru nowego członka rady, jednak po odwołaniu Olejniczaka, akcjonariusze zdecydowali o przerwaniu obrad do 21 stycznia.
W listopadzie ubiegłego roku pojawiły się informacje, że Olejniczak, były minister rolnictwa i były lider SLD, jest podejrzany o działanie na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony. Od 2014 roku nie pełnił funkcji publicznych, wycofując się z polityki po nieudanej próbie reelekcji do Parlamentu Europejskiego.
Zarzuty prokuratury i śledztwo
29 listopada Prokuratura Krajowa poinformowała, że Olejniczak oraz inni podejrzani usłyszeli łącznie 10 zarzutów związanych z działaniem na szkodę Alior Banku. Dotyczyły one przyznania kredytów dla Zakładów Mięsnych Henryka Kani na podstawie fałszywych dokumentów. Olejniczakowi zarzucono wyrządzenie szkody bankowi, ale nie fałszowanie dokumentów.
Prokuratura przekazała, że w czasie objętym zarzutami Olejniczak był dyrektorem Departamentu Biznesu Agro w Alior Banku. Pozostali podejrzani to pracownicy banku, którzy uczestniczyli w procesie rozpatrywania wniosków kredytowych. Po przedstawieniu zarzutów, wszyscy zostali przesłuchani i złożyli wyjaśnienia.
Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Zakładach Mięsnych Henryk Kania SA trwa od lipca 2019 roku. Do tej pory postawiono 113 zarzutów 30 osobom, w tym dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw podatkowych, skarbowych, prania pieniędzy oraz fałszowania dokumentów.
Kariera polityczna i zawodowa Olejniczaka
Wojciech Olejniczak rozpoczął swoją karierę polityczną w 2001 roku, kiedy został wybrany do Sejmu jako kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2003 roku, mając 29 lat, objął stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Marka Belki, które pełnił do 2005 roku. W biogramie PZU podkreślono jego rolę w wprowadzeniu Polski do Wspólnej Polityki Rolnej UE.
W 2005 roku Olejniczak został przewodniczącym SLD, pełniąc tę funkcję do 2008 roku, kiedy zastąpił go Grzegorz Napieralski. Do 2009 roku kierował klubem poselskim Lewicy. W tym samym roku został europosłem, zasiadając w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po nieudanej reelekcji w 2014 roku, ogłosił wycofanie się z polityki.
Dalsza działalność zawodowa
W 2015 roku Olejniczak związał się z sektorem finansowym, zaczynając jako doradca prezesa NBP Marka Belki. Według biogramu PZU, do 2016 roku doradzał także rządowi Ukrainy w zakresie reformy spółek rolno-spożywczych. W latach 2016-2019 był dyrektorem departamentu biznesu rolniczego w Alior Banku, a od 2019 roku pracował w Grupie mBank.
W lutym bieżącego roku Olejniczak został członkiem rady nadzorczej PZU, a pod koniec sierpnia został delegowany do czasowego wykonywania obowiązków członka zarządu na trzy miesiące. Jednak 28 listopada 2024 roku rada nadzorcza PZU zdecydowała o jego odwołaniu z tej funkcji.
Zatrzymanie i komunikat PZU
27 listopada ubiegłego roku, agenci CBA zatrzymali sześć osób, w tym Olejniczaka, w Warszawie, Radomiu i Zgierzu. Rzecznik Prokuratury Krajowej, Przemysław Nowak, informował, że sprawa dotyczy przestępstw gospodarczych. PZU wydało komunikat, w którym podkreślono, że zatrzymanie Olejniczaka nie jest związane z działalnością biznesową PZU, lecz z jego aktywnością zawodową w latach 2016-2019.
Źródło: PAP
