Przeciętne wynagrodzenie najwyższe w historii. Zarabiamy ok. 4000 zł na rękę

AB
Pxhere.com
Typowy Kowalski zarabia ponad 4000 zł na ręke - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za grudzień. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 6,2% rok do roku, kiedy to przeciętne płace przekroczyły psychologiczne 5000 zł, osiągając poziom 5274,95 zł brutto. Jest jednak pewien haczyk.

W grudniu 2019 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw znalazło się na rekordowo wysokim poziomie 5604,25 zł. Wynik nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy spodziewali się kwoty przekraczającej 5500 zł. Przeciętny Kowalski z umową o pracę dostał na rękę 3972 zł, a łączny koszt zatrudnienia wyniósł 6752 zł.

Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się tak wysokimi zarobkami. Dane uwzględniają jedynie pracowników firm zatrudniających powyżej 9 osób, czyli ok/ 6 mln pracowników. To właśnie w dużych przedsiębiorstwach zarabia się najwięcej.

Statystyki GUS nie uwzględniają natomiast gorzej prosperujących pracowników małych firm oraz osób samozatrudnionych, a tych jest łącznie ok. 4 mln. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Polsce mieszka 38,4 mln osób, z czego 24,8% stanowią seniorzy w wieku 60+ lat. Nie możemy także zapominać o osobach zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

GUS bierze pod uwagę wybrane sekcje gospodarki, m.in. przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel, naprawy pojazdów samochodowych, transport, działalność prawniczą i rachunkowo-księgową, działalność naukową, profesjonalną i techniczną czy górnictwo i wydobywanie.

We wszystkich sekcjach PKD odnotowano wzrost wynagrodzenia, przy czym najmniejszy wzrost miał miejsce w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie (3,6%), a największy nastąpił w administrowaniu i działalności ogólnej (9,5%). Łącznie, w ciągu 12 miesięcy w 2019 r. place poszły w górę o 6,5%.

Zarobki seniorów różnią się w zależności od stanowiska. Firma Personnel Service sprawdziła, które zawody cieszą się największą popularnością wśród osób po 60. roku życia oraz jakie stawki na rękę oferują pracodawcy. Zobacz, czy opłaca się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Ile zarabia senior? Porównaj zarobki na popularnych stanowiskach

Tradycyjnie płace nominalne są najwyższe właśnie w grudniu, kiedy osoby z umowami o pracę dostają świąteczne dodatki. W porównaniu z listopadem, w grudniu pracownicy firm zatrudniających minimum 10 osób dostali ok. 375 zł brutto podwyżki (261 zł na rękę).

Rok 2020 może jednak okazać się mniej łaskawy dla etatowców. Tylko 20% pracodawców planuje w tym okresie podnieść pracownikom płace w ujęciu realnym (tak, aby podwyżka była większa od inflacji) - wynika z raportu Grant Thornton „Pensje i zatrudnienie. Plany firm na 2020 rok”. (Badanie uwzględnia wskaźnik netto, który mówi o odsetku firm planujących wzrost płac pomniejszonym o odsetek firm planujących spadek.)

Polska znalazła się w niechlubnym gronie 7 państw o najniższych zarobkach w Unii Europejskiej. Tylko mieszkańcy Bułgarii, Rumunii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowacji po roku pracy zarabiają mniej niż Polacy - wynika z danych Eurostatu za 2018 rok.W ciągu 12 miesięcy pracy samotny mieszkaniec Polski zarobi ponad 5 razy mniej Islandczyk oraz ponad 3 razy mniej niż Niemiec.Znajdujemy się w gronie państw o najniższych średnich dochodach w UE. Nasze roczne dochody także pozostawiają wiele do życzenia. Rozważasz pracę za granicą? Przekonaj się, ile jesteś w stanie zarobić na rękę w ciągu jednego roku pracy. Porównaj roczne zarobki netto samotnej osoby oraz rodziny w różnych państwach Europy.Dane dotyczą średnich zarobków osób, które zarabiały 100% przeciętnych dochodów w sektorze przedsiębiorstw w 2018 roku.ZOBACZ, ile zarobisz na rękę po roku pracy w różnych krajachŹródło: Eurostat, Annual net earnings

Sprawdź, ile zarobisz na rękę w ciągu roku pracy za granicą....

Jak przypominają autorzy raportu, w ciągu ostatnich 16 kwartałów (licząc od IV kw. 2015 r.) wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosły o 27%. Mimo że obecnie chęć do dawania podwyżek zmalała, przedsiębiorcy w dalszym ciągu zamierzają rekrutować. 24% średnich i dużych firm planuje utworzyć nowe miejsca pracy. To o jeden pkt procentowy więcej niż przed rokiem.

W grudniu zatrudnienie w przedsiębiorstwach powyżej 9 pracowników wzrosło o 2,6%. W większych firmach pracuje już 6,4 mln osób, podczas gdy w całej gospodarce narodowej - ponad 16 mln osób.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu