Przedsiębiorcy apelują o "dotkliwe i głębokie" sankcje na Rosję. "Państwo rosyjskie samo wykluczyło się z międzynarodowej wspólnoty"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
ZPP apeluje o "podjęcie wszelkich działań niezbędnych, by agresja Rosji spotkała się z należytą i adekwatną reakcją, a przede wszystkim – z maksymalnie dotkliwymi i głębokimi sankcjami o charakterze gospodarczym".
ZPP apeluje o "podjęcie wszelkich działań niezbędnych, by agresja Rosji spotkała się z należytą i adekwatną reakcją, a przede wszystkim – z maksymalnie dotkliwymi i głębokimi sankcjami o charakterze gospodarczym". Paweł Dubiel/ Polska Press
– Militarna ingerencja w spójność terytorialną innego państwa i prowadzenie polityki podbojów to zachowania wykraczające poza ramy współczesnego porządku międzynarodowego i zasługujące na zdecydowane potępienie – apeluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Z kolei organizacja Pracodawców RP podjęła działania mające na celu pomoc obywatelom Ukrainy w zakresie legalizacji i organizacji pobytu w Polsce. Chodzi o pomoc w znalezieniu zatrudnienia i zakwaterowania, oraz pomocy prawnej.

– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z oburzeniem przyjmuje nieuprawniony i skandaliczny akt rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Militarna ingerencja w spójność terytorialną innego państwa i prowadzenie polityki podbojów to zachowania wykraczające poza ramy współczesnego porządku międzynarodowego i zasługujące na zdecydowane potępienie – czytamy w apelu ZPP. – Państwo rosyjskie samo wykluczyło się z międzynarodowej wspólnoty, a działania putinowskiego reżimu wymagają zdecydowanej i odważnej odpowiedzi świata Zachodu – dodano.

ZPP apeluje o "podjęcie wszelkich działań niezbędnych, by agresja Rosji spotkała się z należytą i adekwatną reakcją, a przede wszystkim – z maksymalnie dotkliwymi i głębokimi sankcjami o charakterze gospodarczym". Jak podano, wykorzystane powinny zostać wszelkie opcje "w dyspozycji instytucji międzynarodowych".

Jakie sankcje?

Uwzględniono tutaj wyłączenie Rosji z międzynarodowego systemu finansowego, ograniczenie wymiany handlowej, a także wykorzystanie "sankcji personalnych, takich jak mrożenie majątków, czy zakazy wjazdu". – Bezwzględnie zahamowane powinny zostać również inwestycje realizowane w ramach współpracy z rosyjskim przemysłem energetycznym, w tym w szczególności Nord Stream 2 – czytamy.

– Gospodarka rosyjska jest o jedną trzecią mniejsza od gospodarki samych Włoch – kraju ponad dwukrotnie mniej ludnego. PKB Unii Europejskiej to piętnastokrotność PKB Rosji. PKB per capita Rosji, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, jest niższe niż Polski, Rumunii, czy Czech. Rosja jest gospodarczo znacznie słabsza i biedniejsza, niż my – napisano i dodano, że "europejskie firmy i konsumenci poradzą sobie zatem bez rosyjskich pieniędzy".

Legalizacji i organizacji pobytu Ukraińców w Polsce

Prezes Zarządu Pracodawców RP, Rafał Baniak wystąpił z apelem do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Zdrowia o pilne wprowadzenie ułatwień w zakresie legalizacji i organizacji pobytu w Polsce dla obywateli ukraińskich.

Pracodawcy RP apelują o wprowadzenie pakietu rozwiązań, który ułatwi obywatelom Ukrainy dostęp do pracy, ochrony zdrowia i życia w Polsce.

Pracodawcy RP podpisali porozumienie z Naczelną Radą Adwokacką o współpracy mającej na celu wsparcie dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski w zakresie legalizacji dokumentów i organizacji zatrudnienia ich pobytu w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie