Atak Rosji na Ukrainę. Do Polski może przyjechać 1,5 miliona Ukraińców

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji 1,63 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi.
W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji 1,63 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi. Fot. Iwona Burdzanowska/ Polska Press
Z sondażu przeprowadzonego na początku lutego przez ukraińską Fundację Inicjatyw Demokratycznych, wynikało, że w przypadku nowej inwazji Rosji na Ukrainę, 3 proc. Ukraińców zamierza wyjechać za granicę. To około 1,5 mln osób.

Ukraińska Fundacja Inicjatyw Demokratycznych we współpracy z Ośrodkiem Badań Polityczno-Społecznych, między 1 a 12 lutego br. przeprowadziła sondaż wśród ponad 2 tys. obywateli ukraińskich, pytając o to, co zrobiliby, gdyby Rosja zaatakowała. Badanie przeprowadzono na terenie całej Ukrainy, z wyłączeniem terytoriów okupowanych przez Rosję.

– Według sondażu, prawie połowa (48 proc.) obywateli Ukrainy albo będzie walczyć, albo zapewni wszelką możliwą pomoc wojsku. To wzrost o 5 proc. w porównaniu z badaniami z grudnia 2021 roku. Chociaż bardziej aktywni są mężczyźni, to około 10 proc. ukraińskich kobiet jest gotowych walczyć z rosyjską agresją militarną z bronią w ręku. 18 proc. respondentów będzie próbowało przetrwać, a 3 proc. zamierza wyjechać za granicę – to około 1,5 mln osób – wskazano w komunikacie.

Polska krajem pierwszego wyboru?

Jak przypomniano, komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wymieniła Polskę jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców z Ukrainy, obok Niemiec, Włoch i Francji.

- Do tej pory, jak co roku, od połowy stycznia obserwowaliśmy zwiększoną liczbę aplikacji, ponieważ Kandydaci wydali pieniądze na święta i chcieli teraz podjąć pracę. I chociaż Ukraińcy zdążyli się przyzwyczaić do życia w poczuciu stałego zagrożenia i nie są skłonni do podejmowania nagłych decyzji wyjazdowych, to sytuacja może się zmienić jednak w każdej chwili w związku z agresją Rosji – podkreśla Daniel Sola, Dyrektor Projektów Międzynarodowych w agencji zatrudnienia Trenkwalder, cytowany w przesłanym komunikacie.

Konflikt zbrojny Rosja-Ukraina z 2014 roku w dużym stopni przyczynił się do wzrostu zainteresowania przyjazdami Ukraińców do Polski. Od tego czasu z roku na roku notowany jest kolejny rekord zatrudnienia Ukraińców w Polsce. Tego trendu nie powstrzymała nawet pandemia.

W 2021 r. w urzędach pracy wpisano do ewidencji 1,63 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi. To więcej niż w 2020 i 2019 r. Teraz nad Ukrainą zebrały się czarne chmury związane z inwazją Rosji na tej kraj. Do Polski według szacunków może ruszyć od 1 do nawet 3 mln Ukraińców, a my powinniśmy zadbać o to, żeby udzielić im schronienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie