Przekop całkowicie przeciął już Mierzeję Wiślaną. Woda wypełnia cały kanał żeglugowy między Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym (woda wlewająca się do kanału od strony zalewu ma nieco inny odcień, bardziej zielony, od barwy wody morskiej wpływającej od strony Zatoki Gdańskiej).
Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu
Najnowsze fotografie z drona doskonale pokazują stan zaawansowania inwestycji. W zeszłym tygodniu wykonawca prac, firma Besix/NDI poinformowała o zalaniu śluzy. W kwietniu zakończyły się testy owego "serca" przekopu.
To dzięki śluzie wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego nie będą się mieszały, a różnica poziomu w obu zbiornikach nie będzie stanowiła zagrożenia dla statków. Ponadto śluza ma zapobiegać mieszaniu się słonych wód Zatoki Gdańskiej ze słodkowodnymi wodami Zalewu Wiślanego, co mogłoby mieć szkodliwy wpływ na ekosystem.
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk informował niedawno, że planowane otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku. Na przekopie wciąż trwają prace - m.in. pogłębienie podejścia od strony Zalewu Wiślanego. Gotowe są kapitanat portu położonego przy przekopie, w znacznej mierze falochrony oraz sztuczna wyspa.