Raport: popyt na biura stabilny; aktywność deweloperów - niska

Maciej Badowski
PAP
Z nowego raportu wynika, że łączna wielkość zakończonych projektów biurowych wyniosła około 125 000 metrów kwadratowych, z największą ilością nowej powierzchni dostarczonej w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
Z nowego raportu wynika, że łączna wielkość zakończonych projektów biurowych wyniosła około 125 000 metrów kwadratowych, z największą ilością nowej powierzchni dostarczonej w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Fot. Szymon Starnawski/Polska Press
Stabilizacja popytu na biura przy jednocześnie niskim poziomie aktywności deweloperskiej może utrzymać się do końca 2026 roku, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Cushman and Wakefield.

Spis treści

Z danych przedstawionych na koniec II kwartału bieżącego roku wynika, że całkowite zasoby nowoczesnej przestrzeni biurowej w dziewięciu największych polskich miastach osiągnęły prawie 13 milionów metrów kwadratowych.

Skala realizowanych inwestycji ograniczona

Autorzy raportu zwracają uwagę, że łączna wielkość zakończonych projektów biurowych wyniosła około 125 000 metrów kwadratowych, z największą ilością nowej powierzchni dostarczonej w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Jednocześnie w ciągu ostatnich trzech lat obserwuje się spadek wolumenu nowej podaży. Pomimo rozpoczęcia budowy pojedynczych biurowców, ogólna skala realizowanych inwestycji pozostaje ograniczona. Na przykład, w Warszawie w budowie znajduje się obecnie około 215 000 metrów kwadratowych, co jest porównywalne z ilością powierzchni w budowie w miastach regionalnych.

Ewa Derlatka-Chilewicz, head of research w Cushman & Wakefield, podkreśla, że największe projekty oddane do użytku to między innymi Quorum Office Park A we Wrocławiu, Lixa E w Warszawie i odnowienie biurowca Saski Crescent w Warszawie.

Vitalii Arkhypenko, analityk rynku w Cushman & Wakefield, prognozuje, że polski rynek biurowy powiększy się w tym roku o około 225 000 metrów kwadratowych, z nieco większą aktywnością deweloperską przewidywaną na przyszły rok.

Taki jest wskaźnik pustostanów

W pierwszym półroczu 2024 roku całkowita aktywność najemców w Warszawie wyniosła ponad 316 000 metrów kwadratowych, co jest nieznacznie niższe w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jan Szulborski z Cushman & Wakefield zauważa, że zbliżony poziom popytu jest efektem stopniowej stabilizacji na rynku najmu.

Wskaźnik pustostanów na koniec II kwartału 2024 roku w Polsce wyniósł 14,4 proc., co oznacza niewielką zmianę w porównaniu do poprzednich okresów. W Warszawie wskaźnik ten spadł do 10,9 proc.

Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wahały się między 22 a 26 EUR za metr kwadratowy miesięcznie, podczas gdy w lokalizacjach poza centrum oraz w miastach regionalnych były nieco niższe.

Ewa Derlatka-Chilewicz zwraca uwagę na wpływ wyższych kosztów budowy i finansowania inwestycji na kształtowanie polityki czynszowej w projektach nowo budowanych, podkreślając znaczenie atrakcyjności budynków i zastosowanych w nich rozwiązań dla potencjalnych najemców.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu