Kampania cukrownicza w KSC rozpoczęła się 6 września wraz z rozpaleniem pieca w pierwszej z cukrowni. W Malborku pojawili się dyrektor cukrowni Mariusz Kaźmierczak, prezes Krajowej Grupy Spożywczej Jan Wernicki, członkowie zarządu, posłowie, a także przedstawiciele kościoła, samorządu oraz służb.
Plony buraka cukrowego wpływają na terminy rozpoczęcia kampanii. W Malborku już pracują
Według prognoz, długość kampanii w Cukrowni Malbork przewidziano na 108 dni, będzie to jedna z najdłuższych w historii obiektu, a trochę ich już było. Cukrownia Malbork działa bowiem od 1882 roku, rok 2022/2023 przynosi 141. kampanię. W tym czasie w planach jest przerobienie ok. 1 mln ton buraków cukrowych.
- Rozpoczęcie kampanii w poszczególnych cukrowniach zaplanowano uwzględniając jednocześnie aktualne prognozy plonów, tak, aby uzyskać jak najlepsze wyniki polowe i podczas produkcji – zapowiada „Polski Cukier”.
Kiedy wystartują kampanie cukrownicze? Oto terminarz
Kampanie rozpoczęły się w Cukrowni Dobrzelin, Cukrowni Kruszwica i Cukrowni Malbork. Terminy rozpoczęcia pozostałych produkcji w ramach kampanii cukrowniczej 2022/2023 w Krajowej Grupie Spożywczej S.A. dla poszczególnych cukrowni przedstawiają się następująco:
- Cukrownia Kluczewo - 21 września,
- Cukrownia Nakło - 22 września,
- Cukrownia Krasnystaw - 5 października,
- Cukrownia Werbkowice - 8 października.
Będzie więcej cukru? Kampania cukrownicza może być rekordowa
Jak zapowiada Krajowa Spółka Cukrowa, najdłuższa kampania będzie trwała 118 dni w Dobrzelinie. Ogólna średnia długość całej kampanii wyniesie 101 dni.
- Prognozujemy, że cukrownie należące do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. przerobią w kampanii 2022/2023 ok. 6,2 mln ton surowca, a planowana produkcja cukru może wynieść ponad 930 tys. ton – czytamy w zapowiedzi.
Ilość zapowiadanego surowca skupionego od rolników robi wrażenie, zwłaszcza że plony w tym roku mają być dobre. Co to oznacza w praktyce? Jeśli rzeczywiście cukrownie przerobią tyle buraków cukrowych, dotychczasowy rekord produkcji cukru w firmie zostanie pobity.
Źródło: KSC
