Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,6 proc. r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,6 proc. i wyniosły 4 492,63 zł.
Wzrost zatrudnienia wkrótce wyhamuje ze względu na rosnące problemy rekrutacyjne firm. Jednocześnie pod wpływem utrzymującej się silnej presji płacowej pracodawcy zaczynają mocniej podnosić wynagrodzenia, a to przekłada się na wyższe koszty personalne.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w sierpniu 2017 r. wyniosło 6 025,6 tys. osób – poinformował dziś w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To więcej o 4,6 proc. w stosunku do danych z ubiegłego roku.
Zatrudnienie cały czas wzrasta, ale wkrótce może dojść do ściany. Wszystko przez rosnące trudności ze znalezieniem pracowników, które ma już ponad 60 proc. dużych firm – tak wynika z danych Work Service. Jednocześnie aż 67 proc. największych przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie rekrutacje, co tylko potęguje problemy ze znalezieniem kandydatów. Widać, że część pracodawców np. z sektora handlowego próbuje rekompensować sobie deficyty kadrowe stawiając na automatyzację czyli instalując kasy samoobsługowe. Nie we wszystkich branżach człowieka może jednak zastąpić maszyna dlatego warto pomyśleć chociażby nad większą aktywizacją osób 50+. W tej grupie odsetek zatrudnienia wynosi tylko 47,4 proc.. Gdyby stworzyć dla nich zachętę to część problemów firm udałoby się rozwiązać.
GUS poinformował również o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto w sierpniu. W sektorze przedsiębiorstw było ono wyższe o 6,6 proc. r/r i wyniosło 4 492,63 zł.
Dynamika wzrostu znalazła się powyżej oczekiwań rynkowych.
Wynik na poziomie 6,6 proc. r/r jest najwyższy od ponad pięciu lat,
a coraz wyższe pensje zaczynają przekładać się na rosnące koszty pracy. Według Eurostatu w II kw. tego roku zwiększyły się o 8,3 proc. r/r. Natomiast oczekiwania wśród pracowników są nadal wygórowane. Z naszych badań wynika, że ponad 54 proc. Polaków oczekuje podwyżek. Tyle, że pracodawcy nie są tak skłonni do ich dawania jak jeszcze pół roku temu. Dane pokazują, że takie plany ma dzisiaj 11,3 proc. firm.
Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij
W tym tygodniu ma nareszcie potanieć benzyna. A co z innymi paliwami? jak będzie dalej?
Złotówkę doliczą ci do zakupów za torbę. Niekiedy nawet gdy o nią nie poprosisz
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?