Rekordowe zadłużenie Polaków. Zalegamy już 1,5 mld zł

Maciej Badowski
Opracowanie:
Dług wobec przedsiębiorstw telekomunikacyjnych miało 316 tys. podmiotów, a średnie zadłużenie to ponad 4,7 tys. zł.
Dług wobec przedsiębiorstw telekomunikacyjnych miało 316 tys. podmiotów, a średnie zadłużenie to ponad 4,7 tys. zł. fizkes
Zadłużenie osób i firm wobec branży telekomunikacyjnej w Polsce osiągnęło w październiku 2023 roku 1,5 miliarda złotych. Średnie zadłużenie wynosi ponad 4,7 tysiąca złotych. Sytuacja ta stanowi poważne wyzwanie dla branży, która musi równocześnie inwestować w nowoczesne technologie, takie jak 5G.

Spis treści

Skala zadłużenia w branży telekomunikacyjnej

Zadłużenie wobec firm z branży telekomunikacyjnej, obejmującej operatorów sieci stacjonarnych i komórkowych, dostawców internetu oraz usług satelitarnych i kablowych, wyniosło na koniec października 2023 roku blisko 1,5 miliarda złotych. Według danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, aż 316 tysięcy podmiotów miało zaległości płatnicze, a średnie zadłużenie wynosiło 4 732 złote.

Raport BIG InfoMonitor ujawnia, że 156 tysięcy dłużników, co stanowi 49 proc. wszystkich zadłużonych, to mężczyźni. Kobiety stanowią 34 proc. dłużników, co przekłada się na 108 tysięcy osób, a firmy to 16 proc. z 52 tysiącami zadłużonych. Najwięcej niesolidnych dłużników to osoby w wieku 35-44 lat, co wskazuje na szczególną grupę wiekową, która boryka się z problemami finansowymi.

Regionalne zróżnicowanie zadłużenia

Największe zadłużenie odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie łączna kwota długu wobec firm z sektora telekomunikacyjnego wyniosła ponad 239 milionów złotych. Średni dług w tym regionie to 5 802 złote. Kolejne w rankingu jest województwo śląskie z zadłużeniem w wysokości 203 milionów złotych i przeciętnym długiem 4 621 złotych. Na trzecim miejscu znajduje się województwo dolnośląskie z wartościami odpowiednio 149 milionów złotych oraz 4 654 złote.

Zróżnicowanie regionalne zadłużenia może wynikać z różnic w poziomie życia, zarobkach oraz dostępności usług telekomunikacyjnych w poszczególnych województwach. Mazowsze, jako region z największym zadłużeniem, jest jednocześnie jednym z najbogatszych, co może sugerować, że większe możliwości finansowe nie zawsze idą w parze z odpowiedzialnym zarządzaniem zobowiązaniami.

Wyzwania dla branży telekomunikacyjnej

Branża telekomunikacyjna stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z koniecznością inwestowania w nowoczesne technologie, takie jak 5G, oraz zarządzania rosnącymi zaległościami płatniczymi klientów.

Operatorzy zmuszeni są do ponoszenia dużych kosztów związanych z rozwojem nowoczesnych technologii, takich jak 5G, co może wpłynąć na dalszą rentowność branży. Z kolei rosnące zaległości płatnicze ze strony klientów stwarzają dodatkowe ryzyko finansowe, które wymaga skuteczniejszego zarządzania. W kontekście tych wyzwań, kluczowe będzie dla operatorów zrównoważenie inwestycji w infrastrukturę z efektywnym zarządzaniem kosztami operacyjnymi i minimalizowaniem ryzyka związanego z zadłużeniem klientów – ocenił główny analityk BIG InfoMonitor Waldemar Rogowski.

Zarządzanie zadłużeniem klientów staje się kluczowym elementem strategii firm telekomunikacyjnych, które muszą balansować między inwestycjami a rentownością. Efektywne zarządzanie kosztami operacyjnymi i minimalizowanie ryzyka związanego z zadłużeniem klientów to wyzwania, które będą determinować przyszłość branży.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu