Spis treści
Wyższe rachunki za prąd w 2024 roku – dostawcy już złożyli wnioski!
Najwięksi dostawcy energii elektrycznej w Polsce złożyli już wnioski w sprawie podwyższenia taryfy za prąd dla gospodarstw domowych w 2024 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) otrzymał takie pisma od kluczowych koncernów – Tauron, PGE, Enea i Energa.
– Taryfy, które będziemy zatwierdzać na przyszły rok, będą odzwierciedlać aktualne koszty, te koszty są wyższe niż dwa lata temu. Jeśli chodzi o taryfy na 2024 rok, to oceniamy, że cały rachunek za energię mógłby wzrosnąć o kilkadziesiąt proc., powyżej 50 proc. Gdyby rozliczenia były prowadzone na podstawie taryf sprzed dwóch lat i tych, które będą obowiązywały w przyszłym roku, to spodziewamy się, że w energii elektrycznej wzrost mógłby wynieść kilkadziesiąt procent – mówił Rafał Gawin, prezes URE 31 października 2023 w wypowiedzi dla radia TOK FM.
O ile wzrosną rachunki za prąd dla gospodarstw domowych, czyli polskich rodzin dowiemy się już niebawem. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma czas na rozpatrzenie wniosku do 15 grudnia 2023 roku. Można więc zakładać, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem zostaną prawdopodobnie ogłoszone wyższe taryfy za prąd w 2024 roku.
– Gawin zapytany o to, czy w efekcie potencjalnego wzrostu samego rachunku za energię o kilkadziesiąt procent, mrożenie cen energii na 2024 rok jest konieczne, podkreślił, że niezależnie, czy podwyżki wyniosą 40, 50, 60 czy 70 proc., to mogą to być zwyżki kilkudziesięcioprocentowe, których społeczeństwo może nie zaakceptować – możemy przeczytać w artykule na Strefabiznesu.pl
Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych
Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku określała m.in. maksymalną cenę prądu. Wiele gospodarstw domowych w Polsce mogło w tym roku korzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej na obecnym poziomie do wyższego progu zużycia rocznego. Płaciliśmy więc tyle samo co w 2022 roku, czyli 414 zł/MWh.
Jedynie nadwyżka ponad obowiązujące dla poszczególnych grup limit była rozliczana zgodnie z maksymalną taryfą, którą od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 roku ustalono na kwotę 693 zł za megawatogodzinę (0,693 zł/kWh).
Wg obowiązującej ustawy limit gwarantowanej ceny prądu w 2023 wynosi:
- osoby niepełnosprawne (do 3,6 tys. kWh),
- gospodarstwa domowe dysponujące Kartą Dużej Rodziny (do 4 tys. kWh)
- rolnicy (do 4 tys. kWh).
Gospodarstwa domowe mogły również skorzystać z 10 proc. ulgi, jeśli udało im się zaoszczędzić prąd. W sytuacji, gdy odbiorca zmniejszy zużycie energii elektrycznej o co najmniej 10% (od 1 października 2022 do 31 grudnia 2023), to może 10 proc. rabatu na rachunku za prąd, który będzie rozliczony w 2024.