Robert Kubica ma dziś urodziny. Kończy 39 lat. Sprawdzamy, ile zarabia jako kierowca Formuły1

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Według portalu przegladsportowy.onet.pl Kubica w 2006 r. w zespole BMW miał zarobić blisko 900 tys. dolarów. Z każdym kolejnym rokiem kwoty te były tylko wyższe.
Według portalu przegladsportowy.onet.pl Kubica w 2006 r. w zespole BMW miał zarobić blisko 900 tys. dolarów. Z każdym kolejnym rokiem kwoty te były tylko wyższe. Adam Jankowski / Polska Press
Robert Kubica kończy dziś 39 lat. Jako kierowca Formuły 1 zdecydował się na niebezpieczny sport, który przyniósł mu także duże pieniądze oraz sławę. Kilka razy o mało nie stracił zdrowia. Sprawdzamy, ile nasz bohater szacunkowo mógł zarobić w poszczególnych latach swojej kariery. Oficjalne kwoty owiane są tajemnicą.

Spis treści

Robert Kubica jako kierowca rajdowy. Czy to jest bezpieczny sport? Raz o mało nie stracił ręki w wypadku

Urodził się 7 grudnia 1984 w Krakowie. Gokartami jeździł już w wieku 6 lat. W 2005 r. nie skończywszy jeszcze 21 lat, został mistrzem Formuły Renault 3.5. Były to czasy, gdy nie we wszystkich domach były komputery, a duża część z nas kojarzyła wyścigi samochodowe najwyżej z gier komputerowych lub telewizyjnych wiadomości.

Kilka razy miał poważne wypadki. W czasie wyścigu o Grand Prix Kanady 2007 wypadł z toru z prędkością ok. 230 km/h uderzając w betonową ścianę. W 2011 w Andorze jego samochód uderzył o bariery na trasie. By wydostać z wnętrza Roberta Kubicę - konieczne okazało się rozcięcie karoserii. Poważne były nie tylko uszkodzenia pojazdu, ale również obrażenia kierowcy. Kubica miał prawą rękę złamaną w kilku miejscach oraz prawą nogę. To właśnie wtedy wielu komentatorów zwiastowało koniec jego kariery sportowej.

Zarobki Roberta Kubicy. Ile zarabiają kierowcy Formuły 1? To duże pieniądze

Świat sportu to ogromne emocje, a co ta tym idzie – pieniądze. Rozgrywki tego typu wzbudzają zainteresowanie. Wyścigi Formuły 1 to nie tylko duże pieniądze, kontrakty i wielcy sponsorzy.

Utrzymanie specjalnych torów i niezbędnych maszyn wymagają inwestycji idących w dziesiątki milionów dolarów rocznie. To niezbędne pieniądze, jakie trzeba wydać, aby pokryć koszty

  • udziału w Grand Prix,
  • wyprodukowania bolidów,
  • podróżowania do różnych zakątków świata na poszczególne rundy mistrzostw.

Niektórzy kierowcy zarabiają tyle co najlepsi piłkarze i koszykarze.

Według portalu przegladsportowy.onet.pl Kubica w 2006 r. w zespole BMW miał zarobić blisko 900 tys. dol, a w kolejnym roku - 2,9 mln dol. W 2008 jego zarobki miały osiągnąć poziom 5 mln dol. 2009 był finansowo najsłabszym sezonem z zarobkami wynoszącymi „tylko” 3,9 mln. dol. Już w następnym, 2010 r. odrobił straty zgarniając dla siebie między 9 a 11 mln. dol.

Według „Gazety Finansowej” w 2019 r. Robert Kubica mógł liczyć na 0,57 mln dolarów rocznie, co dawało w tamtym czasie ok. 2,1 mln zł. Do tego należy jeszcze doliczyć wartość kontraktów reklamowych. Warto pamiętać, że to przybliżone, szacunkowe dane. Kontrakty i kwoty w nich zawarte oficjalnie owiane są tajemnicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu