Rodziny otrzymujące 500+ mają większe poczucie bezpieczeństwa finansowego

Zbigniew Biskupski AIP
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Ponad jedna trzecia Polaków nie ma żadnych oszczędności, a ponad połowa nie ma poczucia finansowego bezpieczeństwa. Zdecydowanie większe od innych osób poczucie bezpieczeństwa finansowego mają otrzymujący otrzymujących świadczenie 500+.

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium z okazji Światowego Dnia Oszczędzania.

65 proc. Polaków deklaruje, że posiada oszczędności. 18 proc. badanych ocenia ich wysokość na poziomie 1-2 swoich pensji, 15 proc. na 3-5 pensji, 10 proc. na 6-10 pensji, a 17 proc. powyżej 10 pensji. Co ciekawe, w najmłodszej grupie respondentów (18-29 lat) odsetek osób posiadających oszczędności wynosi aż 71 proc.

Deklarowane oszczędności nie przekładają się na poczucie finansowego bezpieczeństwa. Tylko 44 proc. respondentów czuje się generalnie zabezpieczona finansowo.

Widać też wyraźną różnicę miedzy kobietami, a mężczyznami - 51 proc. mężczyzn i tylko 38 proc. kobiet ma poczucie finansowego bezpieczeństwa. Z badania wynika też, że nie rośnie ono wraz z wiekiem, jest natomiast zdecydowanie większe wśród osób otrzymujących świadczenie 500+.

Na pytanie, jaki poziom oszczędności powinniśmy posiadać, by czuć się finansowo zabezpieczeni, aż 52 proc. badanych odpowiedziało, że powinno to być ponad 10 pensji. Niestety takie oszczędności deklaruje jedynie 17 proc. respondentów.

- Na wysokość zgromadzonych oszczędności mają wpływ czas i systematyczność oszczędzania. Od wielu lat przekonujemy naszych klientów, że ważne jest oszczędzanie choćby niewielkich kwot, a najlepsze efekty przynosi oszczędzanie długoterminowe. Podkreślamy, że kluczem do sukcesu w oszczędzaniu są samokontrola i konsekwencja – mówi Robert Chorzępa, Kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium. - Rozmawiając z klientami widzimy też, że potrzeba posiadania oszczędności czy zabezpieczenia finansowego wynika bardziej z nastawienia i poziomu finansowej świadomości danej osoby niż z zasobności jej portfela.

Kto wykupuje polskie jajka?!

Klienci, którzy chcą oszczędzać, mają do wyboru wiele produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych. Dużą popularnością cieszy się niezmiennie konto oszczędnościowe, które pozwala na wygodne gromadzenie oszczędności dzięki możliwości wpłat w dowolnej wysokości i w każdym momencie. Konto daje też swobodny dostęp do zgromadzonych oszczędności bez utraty odsetek. Dodatkowo dzięki aplikacji mobilnej i serwisowi bankowości internetowej, obsługa konta oszczędnościowego jest możliwa z każdego miejsca, 24 godziny na dobę.

Badania zostały przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24–25 sierpnia 2017 r. na reprezentatywnej, 1100-osobowej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków. Technika badawcza: CATI.

Może Cię zainteresuje:

Programiści mają pracę pewną i dobrze płatną, w Polsce i zagranicą. Sprawdź, ile zarobią i jak zdobyć kwalifikacje

Jeszcze długo jajka będą drożeć, a nawet będzie kłopot z ich zakupem. Dlaczego?

Sejm właśnie rozpoczął pracę nad ustawami, które wprowadzą dodatkowe opłaty za prąd oraz podwyższą opłaty za wodę i kanalizację. Ile, jak, kiedy?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu