Rolnicy organizują Ogólnopolski Strajk Generalny. Prawie cała Polska będzie sparaliżowana - MAPA PROTESTÓW

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rolnicy wyjdą na ulice w ramach Ogólnopolskiego Strajku Generalnego. W Polsce spodziewane są wielkie utrudnienia w ruchu. Zaplanowano bowiem ponad 400 punktów rolniczych blokad. Rolnicy w stolicy zablokują między innymi trasę S2. Strajk odbędzie się w środę 20 marca.

Spis treści

Rolnicy wyjdą na ulice w całym kraju. Będą protestować przeciwko Zielonemu Ładowi.
Rolnicy wyjdą na ulice w całym kraju. Będą protestować przeciwko Zielonemu Ładowi. Fot. Tomasz Chudzyński

Rolnicy rozpoczynają Strajk Generalny. Niemal cała Polska stanie na wiele godzin

Rada Krajowa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” wyznaczyła Ogólnopolski Strajk Generalny na środę 20 marca. Rolnicy wyjdą na ulice niemal w całym kraju. Wyznaczono nawet ponad 400 punktów protestów. Kilkanaście dróg do stolicy, w tym S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego, będzie zablokowanych przez rolników. Blokady zaplanowano też w Jabłonnie, Nieporęcie, Stanisławowie czy w Nowym Dworze Mazowieckim. Strajki spodziewane są również w Ciechanowie. Protest planowany jest od godz. 6:00 do godz. 18:00. W powiecie płońskim - od 7 do 19.

Protesty w Małopolsce i na Śląsku

W Krakowie rolnicy także wyjdą na ulice. Małopolska policja zaapelowała, żeby w miarę możliwości korzystać w tym dniu z komunikacji publicznej.

W województwie śląskim protest rolników oraz myśliwych rozpocznie się w środę o 5 rano, i potrwa do 19. Protestujący zbiorą się wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Strajk będzie miał tam formę pikniku — rozdawana będzie żywność oraz ulotki edukacyjne.

Strajk rolników na Pomorzu i w Zachodniopomorskim

W Gdańsku manifestacje rolników odbędą się w godzinach 10-16. Od 11 będzie trwał pochód trasą: ul. Nowomiejska, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńska, Okopowa — aż pod urząd wojewódzki. Urząd zaznaczył, że nad bezpieczeństwem w czasie protestów czuwać będą funkcjonariusze policji. W najbardziej newralgicznych punktach policja będzie kierowała ruchem. W województwie zachodniopomorskim blokady rolnicze będą mieć miejsce w większości powiatów, m.in. w goleniowskim, stargardzkim, myśliborskim i choszczeńskim.

- W samym powiecie choszczeńskim odbywa się sześć takich protestów, w każdej z gmin. Obejmują one m.in. drogę krajową nr 10 w okolicy Suchania, Kalisza Pomorskiego i Recza. U nas ruch będzie przepuszczany co pół godziny, a w innych miejscach to zależy od organizatorów danych protestów – powiedział współorganizator protestów Stanisław Barna.

Blokada ustawiona jest wciąż na drodze S3 na wysokości Myśliborza. W ubiegły wtorek została ona jednak złagodzona. Kierowcy jadący od strony Szczecina w stronę Gorzowa Wielkopolskiego mogą dojechać do węzła Myślibórz i na nim zjechać na tzw. starą trójkę. Pojazdy jadące w stronę Szczecina mogą wjechać na S3 także na węźle Myślibórz. Droga S3 wciąż pozostaje zablokowana w obu kierunkach na odcinku Węzeł Myślibórz-Gorzów Północ.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. [a]

Protesty także w Kielcach i okolicach

W Kielcach protesty będą się odbywały w najbliższą środę i czwartek. W środę w siedmiu miejscach rolnicy zablokują wjazd do miasta, natomiast w czwartek zaplanowano manifestację w centrum. W ramach dwudniowego protestu w środę rolnicy zablokują drogi wjazdowe i wyjazdowe z Kielc w siedmiu miejscach. Blokady zostaną ustawione m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ulicy Łódzkiej. Zablokowane będą także droga krajowa nr 73 w Wiśniówce oraz ulica ks. Piotra Ściegiennego.

Natomiast w czwartek 21 marca rolnicy będą blokować aleję IX Wieków Kielc, na odcinku od ulicy Radiowej do ronda Herlinga–Grudzińskiego. Podobnie jak w czasie ubiegłotygodniowej manifestacji, organizatorzy protestu będą przepuszczać autobusy komunikacji miejskiej oraz kursowe busy, zapewniony także będzie „korytarz życia” dla służb ratunkowych. Protest w tym miejscu, według zgłoszeń organizatora, potrwa od 21 marca od godz. 7:00 do ok. północy z 21 na 22 marca.

Pikieta na przejściu granicznym ze Słowacją

W poniedziałek mała grupa rolników prowadziła pikietę przy granicy ze Słowacją w Chyżnem. Rolnicy już nie blokują przejazdu tirów, bo kierowcy przewożących produkty rolnicze zmienili trasy tak, aby omijać blokady. Przy przejściu granicznym rolnicy zorganizowali tzw. zielone miasteczko. W poniedziałek były tam tylko trzy ciągniki i kilku rolników.

Cały czas jesteśmy na przejściu granicznym ze Słowacją w Chyżnem, ale nie blokujemy przejazdu, natomiast pikietujemy przy drodze. Nie przekonuje nas częściowe wycofanie się z Zielonego Ładu, bo żądamy rezygnacji z całego tego pomysłu. Chcemy mieć swobodę w naszej działalności rolniczej, bo zajmujemy się tym od pokoleń i sami lepiej wiemy, jak zajmować się uprawą rolniczą czy hodowlą zwierząt – powiedział przewodniczący protestu w Chyżnem Paweł Dziubek.

Zgodnie ze zgłoszeniem w tutejszym urzędzie gminy rolnicy chcą pozostać w Chyżnem do końca marca.

Protesty na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim — według informacji policji — rolnicy protestują na drogach do przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem, czasowo blokując ruch samochodów ciężarowych.

Z kolei Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) poinformował, że zakazał zorganizowania protestu rolników na obwodnicy miasta, która stanowi odcinek drogi krajowej nr 2 między Warszawą a granicą z Białorusią. Jako powód wskazał względy bezpieczeństwa.

Protesty rolników na ziemi lubuskiej

Protesty rolników trwają także na lubuskich drogach, a ruch jest mocno utrudniony — głównie dotyczy to zablokowanych przejść granicznych w Świecku i Gubinku. Kolejne blokady — w powiatach świebodzińskim i żagańskim — zapowiedziano na środę. Obejmą drogi krajowe oraz wojewódzkie. W powiecie świebodzińskim rolnicy planują zablokować aż dziesięć miejsc.
W gminie Świebodzin będą to: Rondo na ul. Międzyrzeckiej przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Północ, Rondo Kresowe, skrzyżowanie drogi krajowej numer 92 z ulicą Wojska Polskiego i starą krajową trójką, a także Rondo Ofiar Wołynia przy wjeździe na węzeł S3 Świebodzin Południe. Planowane godziny blokad w tych miejscach to 9:00–18:00.

W gminie Szczaniec blokowana będzie Droga K92. Planowane godziny blokady to 7:00–19:00. W gminie Skąpe — Droga DW276 w miejscowości Radoszyn (planowane godziny blokady: 9:00-18:00) oraz droga DW276 w miejscowości Węgrzynice (9:00-18:00).
W gminie Lubrza zablokowana będzie droga DK92 na skrzyżowaniu do miejscowości Bucze i Zagórze. W gminie Łagów droga DK92 na odcinku Gronów-Poźrzadł. W gminie Zbąszynek – droga w Chlastawie w kierunku na Nądnie (przejazd i blokada drogi 302, planowane godziny blokady: 9 –18), Dąbrówka Wlkp. - blokada na ulicy Głównej przy granicy gminy, w kierunku na Zbąszyń. Planowane godziny blokad to 9:00-18:00.

- Świebodzińscy policjanci będą zabezpieczać miejsca protestów

— powiedział rzecznik policji w Świebodzinie asp. Marcin Ruciński.
Planowane są też blokady w środę w powiecie żagańskim. Blokady będą miały miejsce w Iłowie, w godzinach 8:00-16:00. Zablokowana ma zostać autostrada A18. Wyjazd z autostrady z Olszyny na Wrocław będzie przejezdny na węźle z drogą DW296. Jednak wyjazd dla jadących w kierunku Wrocław zostanie całkowicie zablokowany. Odcinek A18 w kierunku Wrocławia wraz ze zjazdem i z drogą DW296 na węźle Iłowa będzie zablokowany. Protestujący nie zablokują drogi DW296. Zostanie tam jednak wprowadzony ruch wahadłowy, co znacznie utrudni ruch i może spowodować tworzenie się korków.

Protesty rolników w Łodzi i okolicach

W woj. łódzkim w tym tygodniu rolnicy będą protestować m.in. w powiatach radomszczańskim, łódzkim wschodnim oraz w samej Łodzi. Od środowego ranka ciągniki i maszyny rolnicze mają zablokować autostradę A1 w miejscowości Kamieńsk. W związku z tym do godzin popołudniowych w piątek nieprzejezdna będzie jezdnia w stronę Piotrkowa Trybunalskiego. W środę utrudnień należy spodziewać się też na drodze krajowej nr 42 w okolicach Radomska i Przedborza oraz na ulicach tych miast.
Również w środę zaplanowano zgromadzenie na łódzkim Teofilowie, które może spowodować duże utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Podczas protestu w godz. 10:00-19:00 ma być zablokowany ruch na skrzyżowaniu ul. Aleksandrowskiej ze Szczecińską, co znacząco utrudni dojazd w stronę Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego i Zgierza oraz spowoduje również duże utrudnienia w ruchu na samym Teofilowie.

Rolnicy pojawią się też w środę na rondzie w Kurowicach k. Łodzi na połączeniu drogi wojewódzkiej nr 713 i 714 oraz na rondzie na wjeździe na węzeł nr 23 Łódź Górna na autostradzie A1 w miejscowości Giemzów obok Woli Rakowej. Podczas utrudnień na rondach w Kurowicach i Giemzowie, ruch tranzytowy z ul. Rokicińskiej w Łodzi kierowany będzie na autostradę A1. Natomiast podczas przejazdu rolników autostradą, ruch z niej kierowany będzie przez Łódź i drogą wojewódzką 714 (ul. Rokicińską) w kierunku Andrespola.

Przeciwko czemu demonstrują rolnicy?

Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE. Zielony Ład zdaniem rolników wprowadza wiele złych wytycznych, a rolnictwo czyni mało konkurencyjnym i nieopłacalnym zajęciem. Nowe unijne przepisy mają umożliwić osiągnięcie Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi w nich m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji rolnej oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. Dla rolników oznacza to jednak dodatkowe koszty i traktowane jest jako przejaw nieuczciwej konkurencji, gdyż podobnych wymogów nie muszą spełniać produkty rolne, importowane z państw spoza UE. Oznacza to, że już na etapie produkcji są one znacznie tańsze niż produkty europejski. Z tej przyczyny rodzima europejska produkcja rolna przestaje być opłacalna, gdyż nie ma na nią popytu.

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rolnicy organizują Ogólnopolski Strajk Generalny. Prawie cała Polska będzie sparaliżowana - MAPA PROTESTÓW - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu