Rośnie liczba włamań z kradzieżą. Eksperci radzą, by sprawdzić swoją polisę ubezpieczeniową

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pieniądze z polisy, wykupionej na dawnych warunkach, przestają wystarczać do odtworzenia majątku utraconego w wyniku dzisiejszej kradzieży.
Pieniądze z polisy, wykupionej na dawnych warunkach, przestają wystarczać do odtworzenia majątku utraconego w wyniku dzisiejszej kradzieży. Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Nawet kilkudziesięciu procentowy wzrost liczby kradzieży z włamaniem w pierwszym półroczu 2022. – Statystyki pokazują, że złodzieje kradną najczęściej elektronikę, biżuterię i gotówkę oraz mienie przechowywane w piwnicach – komentuje ekspertka. Ponadto w wyniku szalejącej inflacji, sumy ubezpieczeń w zawartych wcześniej polisach mogą stać się realnie zbyt niskie, by pokryły straty spowodowane przez złodziei. Co zrobić w takim przypadku? Czy można zaktualizować kwotę w polisie ubezpieczeniowej?

– Policyjne dane pokazują, że praktycznie w każdym miesiącu pierwszego półrocza 2022 w Polsce było więcej kradzieży z włamaniem niż w analogicznych okresach poprzedniego roku. Statystyki pokazują, że złodzieje kradną najczęściej elektronikę, biżuterię i gotówkę oraz mienie przechowywane w piwnicach m.in. rowery i inny sprzęt sportowy, ale ich łupem padają nawet urządzenia techniczne takie jak klimatyzatory czy elementy pieców i pomp ciepła – mówi Kordian Czuryłło, menedżer produktu w Warcie.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w Warszawie w pierwszej połowie tego roku zanotowano 13 306 kradzieży z włamaniem - to wzrost o 8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Dla porównania w Gdańsku odnotowano 5982 włamania (wzrost o 5 proc.). Natomiast w Poznaniu policja odnotowała mniej kradzieży spośród dużych polskich miast (732 przypadki), ale jednocześnie stwierdzono tutaj 30 proc. wzrost liczby tego typu przestępstw, sięgający 30 proc.

Inflacja "obniża" odszkodowania

Wysokość wypłacanych odszkodowań zależy od tzw. sumy ubezpieczenia, która zapisana jest w umowie. Jest to maksymalna kwota wypłaty odszkodowania na jaką umawia się klient i firma ubezpieczeniowa. Inflacja powoduje jednak, że obecnie kwota może być realnie nieadekwatna do wartości mienia. Jak tłumaczą eksperci, pieniądze z polisy, wykupionej na dawnych warunkach, przestają wystarczać do odtworzenia majątku utraconego w wyniku dzisiejszej kradzieży.

– Przez lata, wykupując kolejne polisy, właściciele mieszkań nierzadko automatycznie powielali wcześniejszą wysokość sumy ubezpieczenia. Teraz ten nawyk zdecydowanie wymaga zmiany. Aby mieć pewność pełnej ochrony i uniknąć rozczarowania przy wypłacie odszkodowania, ubezpieczeni powinni zadbać o aktualizowanie sumy ubezpieczenia, uwzględniając nowe, inflacyjne realia – radzi Czuryłło.

Polisa, zamki, alarm, sąsiedzi

Ubezpieczyć można prawie wszystko, co znajduje się w mieszkaniu. w ramach polisy można skorzystać z pomocy fachowca, a sama ochrona dotyczy nie tylko kradzieży, ale również innych przypadków losowych, takich jak pożar, zalanie, przepięcia itd.

W obliczu rosnącej fali kradzieży warto sprawdzić sumę ubezpieczenia, ale także jak najlepiej zabezpieczyć się przed samym włamaniem. Katalog działań doradzanych przez ekspertów jest duży – od zadbania o odpowiednią jakość drzwi i atestowanych zamków, przez wyposażenie mieszkania lub domu w systemy antykradzieżowe, aż po nowoczesne rozwiązania technologiczne z dziedziny smart home. Nieodmiennie do najbardziej zalecanych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa mieszkania należą też… dobre relacje z bliskim sąsiadem, którego czujność może okazać się równie cenna, co wszelkie zabezpieczenia techniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu