Spis treści
Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy
W środę Rosja przeprowadziła kolejny atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Tym razem celem były podziemne magazyny gazu zlokalizowane w zachodniej Ukrainie, w obwodzie lwowskim, który graniczy z Polską. Według prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Moskwa użyła ponad 40 pocisków, w tym rakiet balistycznych, oraz 70 dronów.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej, Anna-Kaisa Itkonen, potwierdziła, że Komisja jest świadoma tych ataków i pozostaje w stałym kontakcie z władzami Ukrainy, aby ocenić ich skutki. Mimo to, Itkonen zapewniła, że atak nie wpłynął na bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej ani na stabilność rynku gazu w UE.
Stabilność dostaw gazu w UE
Itkonen podkreśliła, że według informacji, które otrzymała Komisja, atak nie wpłynie na stabilność dostaw gazu w Unii Europejskiej. Komisja Europejska kontynuuje monitorowanie sytuacji we współpracy z Wspólnotą Energetyczną, organizacją międzynarodową zrzeszającą UE oraz dziewięć krajów sąsiadujących, które są kandydatami lub potencjalnymi kandydatami do członkostwa w UE. Wspólnota Energetyczna obejmuje Ukrainę, Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Macedonię Północną, Czarnogórę, Serbię, Kosowo, Mołdawię i Gruzję.
Rzeczniczka zaznaczyła, że Rosja od ponad dwóch lat regularnie atakuje krytyczną infrastrukturę Ukrainy.
Ukraiński system energetyczny znajduje się pod niespotykaną presją w wyniku ciągłych, przeprowadzanych z niemal chirurgiczną precyzją, ataków ze strony rosyjskich sił zbrojnych. Niestety Rosja prawdopodobnie nadal będzie atakować krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Unia jest na to gotowa i nadal będzie oferowała Ukrainie bezprecedensowe wsparcie w tym zakresie - zapewniła Itkonen.
Znaczenie ukraińskich magazynów gazu
W zachodniej Ukrainie znajdują się jedne z największych podziemnych magazynów gazu w Europie. Ukraiński system przechowywania gazu składa się z 12 podziemnych magazynów, z których pięć ma łączną pojemność 25,3 miliarda metrów sześciennych. Mimo ataków, infrastruktura ta nadal pełni kluczową rolę w europejskim systemie energetycznym.
Źródło: PAP
