Rusza wydobycie ropy naftowej z nowego złoża Grupy Orlen na Morzu Północnym

Justyna Madan
Opracowanie:
Orlen podał, że eksploatacja złoża jest prowadzona za pomocą trzech odwiertów (zdjęcie ilustracyjne).
Orlen podał, że eksploatacja złoża jest prowadzona za pomocą trzech odwiertów (zdjęcie ilustracyjne). 123rf.com
Grupa Orlen, poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway, rozpoczęła eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej - Tyrving, na Morzu Północnym. Złoże to, zasobne w około 25 milionów baryłek ropy, wyróżnia się wyjątkowo niską emisją CO2 podczas wydobycia. Ten krok jest kolejnym etapem w rozwoju segmentu wydobywczego koncernu, który aktywnie poszerza swoją obecność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Spis treści

Nowe złoże na Morzu Północnym

„PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen rozpoczęło wydobycie ropy naftowej ze złoża Tyrving na Morzu Północnym” - ogłosił Orlen, zaznaczając jednocześnie, że zasoby surowca są szacowane na około 25 milionów baryłek. Co więcej, eksploatacja tego złoża będzie się charakteryzować wyjątkowo niską emisją CO2, wynoszącą 0,3 kg na baryłkę.

Złoże Tyrving, dzięki swoim zasobom, ma potencjał dostarczania ropy na około 15 lat, z maksymalną produkcją na poziomie 20 tysięcy baryłek dziennie w szczytowym okresie. To znaczący krok dla Grupy Orlen w kierunku zwiększenia jej samowystarczalności energetycznej i umocnienia pozycji na rynku międzynarodowym.

Przyspieszenie i efektywność

Inicjatywa wydobycia z złoża Tyrving została zrealizowana ze znacznym wyprzedzeniem, co jest wynikiem doskonałej współpracy z partnerami koncesyjnymi i podwykonawcami. Początkowo uruchomienie eksploatacji planowane było na rok 2025, jednak dzięki skutecznym działaniom, udało się to osiągnąć wcześniej, co więcej - poniżej pierwotnie zakładanego budżetu.

- Zagospodarowanie Tyrving wpisuje się w strategię PGNiG Upstream Norway, która zakłada koncentrację działalności w ramach hubów wydobywczych. Pozwala to na bardziej efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury wydobywczej, co przekłada się na zmniejszenie kosztów i przyspieszenie zagospodarowania złóż - podkreślił koncern.

Niska emisja CO2

Znaczącym aspektem wydobycia z złoża Tyrving jest wyjątkowo niska emisja CO2, która wynosi zaledwie 0,3 kg na baryłkę ropy. Jest to wartość znacznie niższa w porównaniu do średniej intensywności emisji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, która wynosi około 8 kg CO2 na baryłkę. Działania te wpisują się w szeroko zakrojoną strategię Grupy Orlen, mającą na celu nie tylko rozwój wydobywczy, ale również dbałość o środowisko naturalne.

Rola Grupy Orlen na rynku energetycznym

Grupa Orlen to dynamicznie rozwijający się koncern multienergetyczny, który nie ogranicza się jedynie do rafinerii i stacji paliw. Rozwija segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, petrochemię, a także odnawialne źródła energii. Planuje również rozwój energetyki jądrowej, co pokazuje jego zaangażowanie w dywersyfikację źródeł energii i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Rozpoczęcie wydobycia z złoża Tyrving stanowi kolejny krok w realizacji strategii Grupy Orlen, mającej na celu umacnianie pozycji koncernu na rynku globalnym oraz podkreślenie jego roli jako lidera w dziedzinie innowacji i ekologii w sektorze energetycznym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu