Spis treści
Ruszają kontrole pieców w domach. Za brak deklaracji w CEEB będzie kara
CEEB to cyfrowa baza źródeł ciepła tworzona na podstawie danych przekazanych przez właścicieli lub zarządców nieruchomości. Składane tam zeznania zawierają informacje o m.in. rodzaju wykorzystywanych źródeł ciepła oraz ich przeznaczeniu i stosowanych paliwach. Ewidencja CEEB wchodzi w skład Systemu ZONE (Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji), stworzonego w celu poprawy jakości powietrza w naszym kraju.
- Celem projektu jest wsparcie systemowej wymiany pieców węglowych (tzw. kopciuchów) poprzez gromadzenie i udostępnianie informacji na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła w budynkach w ustandaryzowany i uspójniony sposób na różnych szczeblach administracji publicznej w skali całego kraju - czytamy na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Spis CEEB ruszył w lipcu 2021 roku, a ustawowy termin składania deklaracji upłynął 30 czerwca 2022 roku. Osobom, które nie zrealizowały tego wymogu, grozi do 500 zł grzywny.
Kontrole źródeł ciepła w 2023 roku
Wpisanie eksploatowanego źródła ciepła w CEEB było warunkiem koniecznym do otrzymania m.in. dodatku węglowego oraz osłonowego. To sprawiło, że wiele osób zdecydowało się na wprowadzenie zmian w złożonej deklaracji, wpisując czasem fałszywe informacje. W odpowiedzi na to zjawisko GUNG przypomniał o karach grożących za składanie oświadczeń niezgodnych z prawdą.
- Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia - ostrzega Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Kontrole w domach mają ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale 2023 roku. Mogą je przeprowadzać osoby wymienione w programach ochrony powietrza i uchwale antysmogowej. Podczas wizyty inspektorzy sprawdzą, czy korekty dokumentów zostały wprowadzone ze względu na pomyłki, czy też w celu uzyskania rządowych dopłat.
CEEB - czy muszę wpuścić kontrolera?
Według informacji przekazanych przez GUNB każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło piec w CEEB, podlega obowiązkowej kontroli. Niewpuszczenie kontrolerów może zatem wiązać się z wezwaniem policji. Za utrudnianie przeglądu grozi kara grzywny.
- Każdy, kto posiada i zgłosił piec, podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - Dz.U. poz. 719 z późn. zm. Kontrola ta obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła - wyjaśnia GUNB.
Jak ostrzega DGP, złożenie fałszywego oświadczenia może wiązać się z odpowiedzialnością karną od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. Osoby zmieniające źródło ciepła muszą złożyć nową deklarację w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia eksploatacji.
