Spis treści
Do kiedy można zgłaszać swoje kandydatury?
W komunikacie zaznaczono, że zainteresowani kandydaci swoje zgłoszenia mogą składać do 1 marca do godz. 15:00. Rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami zaplanowano w dniach od 11 do 15 marca.
Jakie stanowiska są do obsadzenia?
Spółka opublikowała ogłoszenia w środę wieczorem. Dotyczą one wyboru na stanowiska:
- prezesa,
- wiceprezesa ds. finansowych,
- wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju,
- członka zarządu ds. korporacyjnych,
- członka zarządu ds. handlu hurtowego i logistyki,
- członka zarządu ds. upstream,
- członka zarządu ds. sprzedaży detalicznej,
- członka zarządu ds. produkcji,
- członka zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej.
Jakie warunki muszą spełnić kandydaci?
Rada Nadzorcza, ogłaszając postępowania kwalifikacyjne na stanowiska w zarządzie Orlen, poinformowała o warunkach, jakie powinni spełniać kandydaci na poszczególne funkcje.
W przypadku prezesa zarządu to m.in. co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, specjalistyczna wiedza o działalności spółki oraz doświadczenie w zakresie funkcji, do sprawowania której kandydat aplikuje, a także biegła znajomość języka angielskiego czy umiejętności organizatorskie.
Tymczasowy zarząd Orlenu
Od 7 lutego zarząd płockiego koncernu pracuje w składzie: Witold Literacki (p.o. prezesa zarządu). Delegowani czasowo do wykonywania czynności członków zarządu członkowie rady nadzorczej zostali: Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka, Tomasz Zieliński oraz członek zarządu Józef Węgrecki.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.
W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 roku, uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł.
