Spis treści
W ocenie rynku mocy za lata 2018-2024 zauważono znaczną poprawę w zakresie zasobów wytwórczych
Kancelaria Premiera poinformowała, że w ocenie rynku mocy za lata 2018-2024, przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zauważono znaczną poprawę w zakresie zasobów wytwórczych. Wprowadzenie rynku mocy przyczyniło się do zwiększenia dostępności energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, co pozwala na pokrycie zapotrzebowania oraz utrzymanie wymaganych poziomów rezerw.
Ministerstwo klimatu podkreśla, że jednym z dowodów na skuteczność rynku mocy jest brak konieczności wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. To istotny wskaźnik, który pokazuje, że system działa efektywnie i stabilnie.
Konieczne jest dalsze wspieranie mechanizmów zapewniających wystarczalność zasobów wytwórczych
W obliczu dynamicznych zmian w systemie elektroenergetycznym, takich jak wzrost produkcji energii z farm wiatrowych i fotowoltaiki, konieczne jest dalsze wspieranie mechanizmów zapewniających wystarczalność zasobów wytwórczych. Rynek mocy powinien być otwarty na nowoczesne rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne, co podkreśla Kancelaria Premiera.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, moc traktowana jest jako towar, który można kupować i sprzedawać. Jednostki wyłaniane w drodze aukcji są zobowiązane do gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu i faktycznej dostawy w okresach zagrożenia, za co otrzymują wynagrodzenie. Rynek mocy działa od początku 2021 roku, a jego koszty pokrywane są przez dodatkowe opłaty ponoszone przez odbiorców energii elektrycznej.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
