Rynek pracy wchodzi w ślepą uliczkę - spadek bezrobocia wyhamowuje

Krzysztof Inglot, Work Service
Krzysztof Inglot, Work Service
Krzysztof Inglot, Work Service
Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. wyniosła 8,5% i spadała już 6 miesiąc z rzędu – podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Jednak wraz z nadejściem końca sezonu wakacyjnego, dynamika poprawy na rynku pracy zaczęła wyhamowywać. Zdaniem eksperta Work Service w kolejnych miesiącach, wobec rosnących trudności rekrutacyjnych i utrzymującej się szarej strefy, możemy spodziewać się chwilowej stabilizacji sytuacji na rynku, by koniec roku odnotować sezonowe wzrosty bezrobocia.

Sierpień był już 6 miesiącem z rzędu, gdy obserwowaliśmy spadek poziomów bezrobocia. Obecne 8,5 proc. stanowi nowy rekordowy wyniki ostatniego ćwierćwiecza, ale wyraźnie widać, że wraz z kończącym się sezonem wakacyjnym zaczęła wyhamowywać dynamika spadkowa. Z jednej strony widzimy dobrą koniunkturę wśród pracodawców, którzy w pierwszym półroczu stworzyli ponad 351 tysięcy nowych miejsce pracy. Z drugiej strony w tym samy czasie 94 tys. ofert pozostało nieosadzonych.

To pokazuje, że rynek pracy wchodzi w ślepą uliczkę, bo zaczyna brakować dostępnych kandydatów, a firmy nie mogą wypełniać zapotrzebowania kadrowego – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Dlatego wobec niedoborów kadrowych na rynku, w kolejnych miesiącach możemy obserwować ustabilizowanie się obecnych poziomów bezrobocia, przy uwzględnieniu nieznacznych sezonowych wzrostów na koniec roku. W efekcie spodziewamy się, że w grudniu stopa bezrobocia znajdzie się w granicach 8,7 proc. - dodaje Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu