Jednak nie oznacza to, że powodzeniem cieszą się wyłącznie kierunki biznesowe czy techniczne. Wielu kandydatów wybierze w tym roku również psychologię czy medycynę - wynika z szacunków Elab. Z pierwszych danych wynika, że osoby zainteresowane dziedzinami społecznymi czy humanistycznymi zdecydują się na kierunki takie jak Politics, Philosphy, European Studies czy Global Studies.
Na popularności zyskuje także Liberal Arts, który oferuje możliwość połączenia specjalizacji z różnych dziedzin. Zależnie od zainteresowań, tego typu kierunki mogą dać studentowi szersze spojrzenie na wiele zjawisk i pozwalają na bardziej interdyscyplinarne podejście do wielu wyzwań.
Wykształcenie a zmieniający się rynek pracy
- Aplikanci wybierając kierunek, często decydują się na te, które będą dawały im jak największe możliwości na zmieniającym się bardzo dynamicznie rynku pracy. Chcą, by wykształcenie pozwalało im elastycznie podchodzić do dalszej kariery zawodowej w myśl koncepcji long life learning - mówi Dorota Makos z Elab Education Laboratory, cytowana w komunikacie.
Możliwość przebranżowienia i elastyczność również są brane pod uwagę w trakcie wyboru kierunku. Według McKinsey, do końca obecnej dekady przekwalifikowania będzie musiało dokonać nawet 375 mln pracowników. Na wybór wpływają również megatrendy, które oddziałują na rynek pracy. OECD wymienia wśród nich m.in. szybki rozwój nowych technologii, rozwój inteligentnych maszyn, ale także podwyższającą się średnią wieku.
Architektura coraz popularniejsza
Jednym z kierunków, które zyskują na popularności w ostatnich latach jest architektura. Wśród polskich absolwentów szkół średnich planujących dostać się na taką specjalizację zainteresowaniem cieszą się szczególnie uczelnie w Irlandii i we Włoszech.
- W samym 2021 roku odnotowaliśmy wzrost zainteresowania architekturą o 8,5 proc. względem roku poprzedniego- komentuje ekspertka.
Gdzie będą studiować Polacy?
Jeszcze w 2021 roku największą popularnością wśród polskich maturzystów cieszyły się studia w Wielkiej Brytanii. Papiery na tamtejsze uczelnie złożyło 46 proc. osób zainteresowanych nauką za granicą. Wydaje się, że w 2022 roku liczba osób zainteresowanych studiami na Wyspach ponownie spadnie. Głównym powodem jest brexit, który całkowicie zmienił proces przyznawania kredytów studenckich oraz utrudnił rekrutację. Główną alternatywą dla aplikantów stały się Holandia i Dania a tuż za nimi plasują się Włochy i Irlandia.
Ucz się i pracuj wygodnie!
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?