Jeden z największych banków w Polsce ostrzega przed oszustami. "Pieniędzy nie odzyskasz"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert.
- Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu ekspert. fot.123RF
- "Przestępcy, podszywając się pod Santander Bank Polska na Facebooku oraz Instagramie, zachęcają do inwestycji, dającej wysoki zarobek"- ostrzegają przedstawiciele banku. Oszuści przejmą przelaną im gotówkę, będą zachęcać do kolejnych przelewów, a pieniędzy "nigdy nie zwrócą".

Oszuści tym razem podszywają się pod Santander Bank Polska. Jak informują przedstawiciele instytucji, przestępcy podszywając się pod bank w mediach społecznościowych, zachęcają do inwestycji, "dającej wysoki zarobek". Zachęcają do wypełnienia formularza, w którym ofiara musi podać:

  • imię i nazwisko
  • numer telefonu,
  • adres mail.

- Jeżeli ktoś to zrobi, to po chwili zadzwoni do niego osoba podszywająca się pod pracownika Santander Bank Polska. Będzie opowiadać o rzekomej wielkiej gotówce do wygrania, poprzez inwestowanie- na pisano i dodano, że "W rzeczywistości to OSZUSTWO!".

W poście wyjaśniono, że "przestępcy w taki sposób przejmą przelaną im gotówkę, dalej będą zachęcać do kolejnych przelewów i oczywiście nigdy tych pieniędzy (a już tym bardziej żadnego zysku) nie zwrócą". - "Nie dajcie się oszukać!"- ostrzega bank.

"Bywamy lekkomyślni i regularnie klikamy w linki z niezaufanych źródeł"

- O błędach, które popełniamy najczęściej na polu bezpieczeństwa cyfrowego, możemy wnioskować m.in. na podstawie stosowanych ataków. Cyberprzestępcy nadal wykorzystują np. phishing (najczęstszy typ ataku w 2020 r. według CERT), bo doskonale wiedzą, że jako użytkownicy indywidualni oraz jako pracownicy bywamy nieuważni i lekkomyślni. Wciąż regularnie klikamy w linki, które docierają do nas z niezaufanych źródeł- wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Kanownik, Prezes Związku Cyfrowa Polska.

Jak wynika z raportu „Cyberbezpieczeństwo w Polsce w 2021 r.: cyberataki na urządzenia końcowe” przygotowanego przez Związek Cyfrowa Polska, ponad połowa polskich firm w 2021 r. stwierdziła wzrost podatności na cyberataki, a 64 proc. z nich zanotowało co najmniej jeden incydent cyberbezpieczeństwa, co stanowi wzrost o 10 proc. względem 2019 r. Jednocześnie na zwiększenie budżetu finansującego cyberbezpieczeństwo zdecydowała się blisko co czwarta firma (23 proc.). firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu