Rząd planuje inwestycję 901 mln euro w technologie krytyczne w ramach programu FENG

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Rząd chce przeznaczyć 901 mln euro na rozwój i wytwarzanie technologii krytycznych z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. W ramach programu FENG powstać ma nowy priorytet wspierający technologie krytyczne.
Rząd chce przeznaczyć 901 mln euro na rozwój i wytwarzanie technologii krytycznych z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. W ramach programu FENG powstać ma nowy priorytet wspierający technologie krytyczne. 123rf
Polski rząd zamierza przeznaczyć 901 mln euro na rozwój i produkcję technologii krytycznych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych, program FENG zostanie wzbogacony o nowy priorytet dedykowany wsparciu technologii krytycznych.

Spis treści

Nowy priorytet w programie FENG na lata 2021-2027

W poniedziałek opublikowano projekt uchwały dotyczącej zmiany programu FENG na lata 2021–2027, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. W ramach tej zmiany zaproponowano wprowadzenie piątego priorytetu, który będzie wspierał projekty realizujące cele inicjatywy STEP.

Priorytet ten ma na celu rozwój i produkcję technologii krytycznych, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/795 z dnia 29 lutego 2024 roku, dotyczącym ustanowienia Platformy na rzecz Technologii Strategicznych dla Europy (STEP). Technologie te obejmują sektory cyfrowe, innowacje w ramach głębokich technologii, czyste i zasobooszczędne technologie oraz biotechnologię, w tym kluczowe produkty lecznicze i ich składniki.

Znaczenie technologii krytycznych

Technologie wspierane w ramach STEP są kluczowe dla zielonej i cyfrowej transformacji Unii Europejskiej oraz dla zapewnienia jej suwerenności technologicznej. Wsparcie obejmie również inwestycje mające na celu ożywienie rozwoju przemysłowego i wzmocnienie łańcuchów wartości, co przyczyni się do zmniejszenia strategicznych zależności UE oraz zwiększenia jej suwerenności i bezpieczeństwa gospodarczego.

Rząd planuje przeznaczenie 901 mln euro na ten priorytet, co zostanie sfinansowane z funduszy przeniesionych z pierwszego priorytetu FENG. Ten pierwszy priorytet dotyczy wsparcia dla przedsiębiorców, obejmującego dofinansowanie w obszarach badań i rozwoju (B+R), wdrożeń innowacji, infrastruktury B+R w firmach, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji oraz zielonej gospodarki.

Nowe działania w ramach FENG

Projekt zakłada również utworzenie nowego działania w ramach pierwszego priorytetu, które będzie wspierać projekty przedsiębiorstw związane z realizacją celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz wyzwań cyfrowych. Wsparcie z Funduszu Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska w ramach FENG umożliwi przedsiębiorstwom lepszy dostęp do kapitału, co pozwoli na zwiększenie skali ich inwestycji.

Dodatkowo, możliwe będzie uzupełnienie finansowania pożyczkowego wsparciem bezzwrotnym w formie dotacji w ramach jednej operacji. Na realizację Funduszu Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska zostanie przeznaczonych 187 mln euro.

Uproszczenia i zmiany w programie FENG

W projekcie zmiany programu FENG zaproponowano także zmiany wynikające z dotychczasowych doświadczeń jego wdrażania. Obejmują one uproszczenie realizacji projektów modułowych w pierwszym priorytecie, aktualizację szacowanych wartości niektórych wskaźników produktu i rezultatu w poszczególnych priorytetach oraz realokację środków pomiędzy niektórymi instrumentami wsparcia w ramach pierwszego, drugiego i trzeciego priorytetu FENG.

Cele programu FENG to zwiększenie potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii, wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwinięcie umiejętności na rzecz inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości, a także transformacja gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii.

Beneficjenci i formy wsparcia w programie FENG

Program FENG jest skierowany do przedsiębiorstw, podmiotów sektora nauki, konsorcjów przedsiębiorców oraz konsorcjów przedsiębiorców z organizacjami badawczymi i instytucjami otoczenia biznesu, takimi jak ośrodki przedsiębiorczości, ośrodki innowacji, instytucje finansowe. W ramach programu dostępne są trzy formy wsparcia: dotacje, instrumenty finansowe (kapitałowe, gwarancyjne oraz pożyczkowe) oraz instrumenty łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne.

Obecnie program FENG składa się z czterech priorytetów. Pierwszy z nich zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, drugi wspiera projekty o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, trzeci priorytet dotyczy projektów przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, a czwarty zapewnia systemowe wsparcie dla potencjalnych beneficjentów.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu