Spis treści
Preferowana lokalizacja elektrowni bez wad zasadniczych
Podczas wizyty w Koninie, wiceminister Wojciech Wrochna spotkał się z lokalnymi władzami oraz przedstawicielami przemysłu energetycznego. W trakcie spotkania omówiono wyniki wstępnych badań dotyczących możliwości budowy elektrowni jądrowej w tym regionie.
– Na podstawie tego, co zostało przedstawione, (…) tutejsza lokalizacja w Koninie jest lokalizacją, która nie wyklucza posadowienia elektrowni jądrowej, bo wszystkie wady zasadnicze, które zgodnie z rozporządzeniem są wskazane, nie występują – powiedział Wrochna.
Wyniki badań wskazują na pozytywne warunki geologiczne, hydrologiczne i sejsmologiczne, co czyni Konin atrakcyjną lokalizacją dla nowej inwestycji. Wiceminister podkreślił, że Konin zostanie uwzględniony w aktualizacji PPEJ jako jedna z dwóch preferowanych lokalizacji.
Wybór lokalizacji elektrowni jeszcze nie jest przesądzony
Chociaż Konin jest preferowaną lokalizacją, decyzja ostateczna jeszcze nie zapadła. Wiceminister Wrochna zaznaczył, że proces decyzyjny obejmuje również wybór technologii oraz dyskusje z potencjalnymi inwestorami.
– Chcemy, by inwestor i dostawca technologii również miał wpływ na to, gdzie ta inwestycja będzie zlokalizowana po to, żeby optymalnie dobrać lokalizację pod technologię – przekazał wiceminister.
Aktualizacja PPEJ, która ma zostać opublikowana w najbliższych dniach, rozpocznie dyskusję z inwestorami na temat wyboru dostawcy technologii. Wiceminister wyraził nadzieję, że decyzja kierunkowa zostanie podjęta pod koniec przyszłego roku.
Model biznesowy elektrowni zakłada udział partnerów prywatnych
Kolejnym kluczowym elementem planowanej inwestycji jest model biznesowy, który zakłada udział partnerów prywatnych. Wiceminister Wrochna podkreślił, że druga elektrownia jądrowa nie będzie budowana wyłącznie przez kapitał państwowy.
– Ten drugi model może uwzględniać udział partnerów prywatnych lub chcemy, żeby uwzględniał udział partnerów prywatnych, którzy w stanie są to sfinansować. Jak ten model będzie wyglądał – to wyjdzie nam w tych negocjacjach. Nie zamykamy się na żaden z modeli, włącznie z udziałem potencjalnych odbiorców energii we współfinansowaniu tej elektrowni – powiedział Wrochna.
Współpraca z partnerami prywatnymi ma na celu nie tylko finansowanie, ale także optymalizację procesu inwestycyjnego. Wcześniejsze porozumienia pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP stanowią solidną podstawę do dalszych negocjacji.
Program polskiej energetyki jądrowej zakłada budowę dwóch elektrowni
Obecna wersja Programu polskiej energetyki jądrowej z 2020 roku zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwsza elektrownia ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu, a partnerem dla tej inwestycji ma być konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
W 2023 r. PGE i ZE PAK utworzyły spółkę PGE PAK Energia Jądrowa, która miała we współpracy z koreańskim KHNP wybudować elektrownię jądrową o mocy 2800 MW. W styczniu tego roku obie spółki poinformowały o podpisaniu niewiążącego porozumienia w sprawie ewentualnego kupna przez PGE akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa. Porozumienie daje PGE czas do 30 czerwca 2025 r. i wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie akcji. PGE i ZE PAK mają obecnie po 50 proc. akcji PGE PAK Energia Jądrowa.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
