Rząd zmienia przepisy o ulgach podatkowych dla osób, które niosą pomoc Ukrainie
– Pomoc niesiona jest zarówno przez wolontariuszy będących osobami fizycznymi, jak i przez fundacje, stowarzyszenia, OPP i inne organizacje społeczne, a także przez osoby prawne. Dla tych, którzy pomagają i chcą pomagać przewidzieliśmy ułatwienia podatkowe. – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
Zaktualizowane przepisy pozwolą na zmniejszenie poniesionych kosztów z tytułu:
- przekazywania darowizn przez organizacje pozarządowe (NGO),
- bycia honorowym dawcą krwi,
- możliwości wpisania w koszty pomocy udzielanej przez firmy,
- zwolnienia dla obdarowywanych z podatku dochodowego, od spadków oraz darowizn.
Jak odpisać od podatku darowizny na rzecz NGO?
Osoby i firmy, które pomagają Ukrainie przekazując pieniądze lub także dary rzeczowe za pośrednictwem organizacji pozarządowych, mogą odliczyć darowizny w rocznym zeznaniu PIT lub CIT. Wystarczy udokumentować fakt przekazania darowizny poprzez:
- dowód wpłaty na rachunek bankowy,
- dokumentem z danymi darczyńcy, wartością darowizny i z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Przekazaną im wartość darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. W przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu. W przypadku firm (CIT) – do 10 proc. dochodu. – przypomina Ministerstwo Finansów
Darowiznę przekazaną za pośrednictwem organizacji pozarządowych mogą odliczyć osoby, które składają następujące deklaracje: PIT-36, PIT-37, PIT-28, CIT-8, CIT-8AB.
Ulga dla krwi i osocza – to warto wiedzieć
Odliczeniu od dochodu podlegają już dzisiaj darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi. Ulga dla krwi i osocza jest jedną z ulg z tytułu darowizn, zatem limity kwotowe rozpatruje się w jej przypadku łącznie z darowizną na rzecz pożytku publicznego.
Zwolnienie z podatku od darowizny
W Ministerstwie Finansów zaplanowano zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla osób przybywających z Ukrainy. Przepis będzie ważny do końca 2022 roku.
– Obok istniejących już preferencji dla darczyńców wprowadzamy też ulgi dla obdarowanych obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Polski z Ukrainy, co pozwoli im w pełni korzystać z ofiarności Polaków. – dodał wiceminister Artur Soboń
Jesteś przedsiębiorcą i niesiesz pomoc dla Ukrainy? Wydatki wpiszesz w koszty podatkowe
Na rządowej stronie Ministerstwa Finansów, czytamy że trwają także prace nad rozwiązaniami umożliwiającym zaliczenie do kosztów podatkowych – zarówno w PIT i CIT – wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizny w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy przekazywane:
- organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
- jednostkom samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.
- Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a więc np. darmowej pomocy medycznej na rzecz organizacji pozarządowych. Skorzystają na tym przedsiębiorcy (lekarze, weterynarze), którzy w ramach swojej działalności chcą pomagać i oferować swoje usługi za darmo obywatelom Ukrainy.
– Ustawa nie będzie wszystkich świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji w jakiej znalazł się uchodźca. Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych – tłumaczy wiceminister Soboń.
