Rząd zmienia przepisy. Darczyńcy na rzecz Ukrainy i obdarowani skorzystają z nowych ulg podatkowych

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Darowizny na pomoc dla Ukrainy odliczysz od podatku.
Darowizny na pomoc dla Ukrainy odliczysz od podatku. fot: TomaszCczachorowski/polska press
Rząd pracuje nad zmianami podatkowymi, aby wesprzeć Polaków niosących pomoc Ukrainie. Darczyńcy, zarówno osoby prywatne, jak i firmy będą mogły już teraz skorzystać z niektórych ulg podatkowych. Część zmian w ulgach od darowizn zaplanowane przez Ministerstwo Finansów będą obejmowały okres od 24 lutego do końca roku 2022. Jaką pomoc będzie można odliczyć w PIT i jak to zrobić? Kto skorzysta na nowych przepisach?

Rząd zmienia przepisy o ulgach podatkowych dla osób, które niosą pomoc Ukrainie

– Pomoc niesiona jest zarówno przez wolontariuszy będących osobami fizycznymi, jak i przez fundacje, stowarzyszenia, OPP i inne organizacje społeczne, a także przez osoby prawne. Dla tych, którzy pomagają i chcą pomagać przewidzieliśmy ułatwienia podatkowe. – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

Zaktualizowane przepisy pozwolą na zmniejszenie poniesionych kosztów z tytułu:

 • przekazywania darowizn przez organizacje pozarządowe (NGO),
 • bycia honorowym dawcą krwi,
 • możliwości wpisania w koszty pomocy udzielanej przez firmy,
 • zwolnienia dla obdarowywanych z podatku dochodowego, od spadków oraz darowizn.

Jak odpisać od podatku darowizny na rzecz NGO?

Osoby i firmy, które pomagają Ukrainie przekazując pieniądze lub także dary rzeczowe za pośrednictwem organizacji pozarządowych, mogą odliczyć darowizny w rocznym zeznaniu PIT lub CIT. Wystarczy udokumentować fakt przekazania darowizny poprzez:

 • dowód wpłaty na rachunek bankowy,
 • dokumentem z danymi darczyńcy, wartością darowizny i z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Przekazaną im wartość darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. W przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu. W przypadku firm (CIT) – do 10 proc. dochodu. – przypomina Ministerstwo Finansów

Darowiznę przekazaną za pośrednictwem organizacji pozarządowych mogą odliczyć osoby, które składają następujące deklaracje: PIT-36, PIT-37, PIT-28, CIT-8, CIT-8AB.

Ulga dla krwi i osocza – to warto wiedzieć

Odliczeniu od dochodu podlegają już dzisiaj darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi. Ulga dla krwi i osocza jest jedną z ulg z tytułu darowizn, zatem limity kwotowe rozpatruje się w jej przypadku łącznie z darowizną na rzecz pożytku publicznego.

Zwolnienie z podatku od darowizny

W Ministerstwie Finansów zaplanowano zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla osób przybywających z Ukrainy. Przepis będzie ważny do końca 2022 roku.

– Obok istniejących już preferencji dla darczyńców wprowadzamy też ulgi dla obdarowanych obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Polski z Ukrainy, co pozwoli im w pełni korzystać z ofiarności Polaków. – dodał wiceminister Artur Soboń

Jesteś przedsiębiorcą i niesiesz pomoc dla Ukrainy? Wydatki wpiszesz w koszty podatkowe

Na rządowej stronie Ministerstwa Finansów, czytamy że trwają także prace nad rozwiązaniami umożliwiającym zaliczenie do kosztów podatkowych – zarówno w PIT i CIT – wydatków na wytworzenie lub ceny nabycia rzeczy i praw będących przedmiotem darowizny w okresie od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy przekazywane:

 • organizacjom pozarządowym (również z Ukrainy),
 • jednostkom samorządu terytorialnego,
 • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
 • podmiotom wykonującym działalność leczniczą oraz z zakresu ratownictwa medycznego na terytorium Polski i Ukrainy.
 • Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnych świadczeń, a więc np. darmowej pomocy medycznej na rzecz organizacji pozarządowych. Skorzystają na tym przedsiębiorcy (lekarze, weterynarze), którzy w ramach swojej działalności chcą pomagać i oferować swoje usługi za darmo obywatelom Ukrainy.

– Ustawa nie będzie wszystkich świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji w jakiej znalazł się uchodźca. Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych – tłumaczy wiceminister Soboń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie