Zwolnienie z pobierania ryczałtu od spółek pomagających Ukrainie
18 marca Ministerstwo Finansów wydało Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Zaniechanie dotyczy dochodów osiągniętych z tytułu wydatków niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w okresie: od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.
To oznacza, że ryczałtu nie odprowadzą spółki, które poniosły koszty:
- wytworzenia lub nabycia rzeczy albo praw będących przedmiotem darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy,
- wykonania świadczenia, które wsparło cele związane z przeciwdziałaniem skutków wojny na Ukrainie.
Podobnie, jak w przypadku zwolnienia z podatku, o którym piszemy poniżej, z rozporządzenia skorzystają spółki, które wykonują świadczenia na rzecz:
- Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotów leczniczych np. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- organizacjom o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 oraz z 2021 r. poz. 1038, 1243, 1535 i 2490), lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy.
Darowizny bez podatku. 0 proc. VAT na pomoc materialną Ukrainie
Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 4 marca 2022 pozwala na nie opodatkowywanie pomocy materialnej dla osób poszkodowanych konfliktem na Ukrainie.
Rozporządzenie dotyczące stawki 0% VAT w przypadku pomocy materialnej, to ukłon w stronę tych obywateli naszego kraju, którzy nie są obojętni na potrzeby osób dotkniętych działaniami wojennymi w Ukrainie – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
VAT 0 proc. dla darczyńców – zasady
Stawkę 0 % VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie. Z ustawy skorzystają darczyńcy, którzy realizują świadczenia na rzecz:
- Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotów leczniczych np. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- jednostek samorządu terytorialnego.
Według resortu są to podmioty, „które stanowią istotne ogniwo w organizowaniu i dystrybucji pomocy dla osób poszkodowanych”. Rozporządzenie jest ważne od 24 lutego do 30 czerwca 2022 roku.
Jak skorzystać z VAT 0 proc.?
Darczyńcy będą mogli skorzystać z 0 proc. VAT po podpisaniu umowy z instytucją, której przekażą swoje świadczenia i usługi. Z umowy musi wynikać, że podatnik przekazuje w darowiźnie towary lub usługi, które będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Umowa darowizny może mieć różne formy, np.
- postać podpisanego elektronicznie oświadczenia woli,
- skanu odręcznie podpisanej przez darczyńcę umowy (przesłanej mailem do podmiotu, dla którego będą realizowane świadczenia).
Co ważne, każda forma umowy, jaką wybierzemy, również oświadczenie woli musi być podpisane przez obie strony tj. darczyńcę i odbiorcę usług.
