Niesiesz pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie? Nie zapłacisz podatku ani ryczałtu – sprawdź, czy obejmują cię przepisy rozporządzeń

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Tak działają wolontariusze w Bydgoszczy. Od teraz pomoc materialna transport i usługi na rzecz pomocy Ukrainie bez VAT-u od darowizny! A spółki nie odprowadzą ryczałtu. Przepisy ważne tylko w tym roku.
Tak działają wolontariusze w Bydgoszczy. Od teraz pomoc materialna transport i usługi na rzecz pomocy Ukrainie bez VAT-u od darowizny! A spółki nie odprowadzą ryczałtu. Przepisy ważne tylko w tym roku. fot: Arkadiusz Wojtasiewicz/polska press
Zwolnienie z ryczałtu dla spółek oraz 0 proc. VAT na materialną pomoc dla Ukrainy. Ministerstwo Finansów wydało kolejne czasowe rozporządzenie wspierające darczyńców na rzecz Ukrainy. Przepisy o zniesieniu VAT ze świadczeń i usług dedykowanych na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie weszły w życie 4 marca. W piątek, 18 marca, Ministerstwo Finansów wystosowało kolejne rozporządzenie. Piszemy o tym, kto z darczyńców i na jakich zasadach może skorzystać z ulg.

Zwolnienie z pobierania ryczałtu od spółek pomagających Ukrainie

18 marca Ministerstwo Finansów wydało Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Zaniechanie dotyczy dochodów osiągniętych z tytułu wydatków niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w okresie: od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.

To oznacza, że ryczałtu nie odprowadzą spółki, które poniosły koszty:

 • wytworzenia lub nabycia rzeczy albo praw będących przedmiotem darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy,
 • wykonania świadczenia, które wsparło cele związane z przeciwdziałaniem skutków wojny na Ukrainie.

Podobnie, jak w przypadku zwolnienia z podatku, o którym piszemy poniżej, z rozporządzenia skorzystają spółki, które wykonują świadczenia na rzecz:

 • Agencji Rezerw Strategicznych,
 • podmiotów leczniczych np. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
 • jednostek samorządu terytorialnego,
 • organizacjom o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 oraz z 2021 r. poz. 1038, 1243, 1535 i 2490), lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy.

Darowizny bez podatku. 0 proc. VAT na pomoc materialną Ukrainie

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 4 marca 2022 pozwala na nie opodatkowywanie pomocy materialnej dla osób poszkodowanych konfliktem na Ukrainie.

Rozporządzenie dotyczące stawki 0% VAT w przypadku pomocy materialnej, to ukłon w stronę tych obywateli naszego kraju, którzy nie są obojętni na potrzeby osób dotkniętych działaniami wojennymi w Ukrainie – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

VAT 0 proc. dla darczyńców – zasady

Stawkę 0 % VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie. Z ustawy skorzystają darczyńcy, którzy realizują świadczenia na rzecz:

 • Agencji Rezerw Strategicznych,
 • podmiotów leczniczych np. samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
 • jednostek samorządu terytorialnego.

Według resortu są to podmioty, „które stanowią istotne ogniwo w organizowaniu i dystrybucji pomocy dla osób poszkodowanych”. Rozporządzenie jest ważne od 24 lutego do 30 czerwca 2022 roku.

Jak skorzystać z VAT 0 proc.?

Darczyńcy będą mogli skorzystać z 0 proc. VAT po podpisaniu umowy z instytucją, której przekażą swoje świadczenia i usługi. Z umowy musi wynikać, że podatnik przekazuje w darowiźnie towary lub usługi, które będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Umowa darowizny może mieć różne formy, np.

 • postać podpisanego elektronicznie oświadczenia woli,
 • skanu odręcznie podpisanej przez darczyńcę umowy (przesłanej mailem do podmiotu, dla którego będą realizowane świadczenia).

Co ważne, każda forma umowy, jaką wybierzemy, również oświadczenie woli musi być podpisane przez obie strony tj. darczyńcę i odbiorcę usług.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu