Schron przeciwatomowy w Krąpiewie ciągle na sprzedaż. Można go kupić za ponad milion złotych

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Schron w Krąpiewie pod Bydgoszczą wciąż na sprzedaż
Schron w Krąpiewie pod Bydgoszczą wciąż na sprzedaż Waldemar Matuszak
Przeciwatomowy schron o dawnym kryptonimie "Kotwica" w podbydgoskim Krąpiewie wciąż jest na sprzedaż za ponad milion złotych. Chętni dzwonią do współwłaściciela, ale konkretnych ofert brak. Bydgoszczanin oferuje też na sprzedaż 130-letni statek "Jantar", który na dobre wrósł w krajobraz Starego Portu w Bydgoszczy.

"Sprzedam bunkier - schron powojskowy o powierzchni 1200 m kw. posadowiony dziewięć metrów pod ziemią, zbudowany przez wojsko polskie we wsi Krąpiewo w pierwszej połowie lat 80. XX w." - taka oferta znajduje się w tej chwili na jednym z portali aukcyjnych. Właściciele razem z podziemną instalacją oferują do sprzedaży teren wokół schronu o powierzchni 8,5 ha, budynek mieszkalny o powierzchni 240 metrów, trafostację oraz obiekt dawnej wartowni. Nowy właściciel ma dostać przy zakupie pochodzącą z czasów PRL dokumentację budowlaną.

W Krąpiewie lata temu odbywały się imprezy, m.in. zloty pojazdów militarnych. Miejsce otrzymało w 2010 roku tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa. Kupiony od koronowskich wodociągów schron miał prawie pełne wyposażenie, potem jednak sprzedano wyposażenie, m.in. silniki generatorów prądu. Sprzęt został sprzedany, jego część trafiła w ręce miłośników militariów i starych technologii.

Oferta jest aktualna od ponad roku, ale na razie konkretnych oferentów brak. - Oczywiście są telefony, ale bez konkretnych ofert - mówi Waldemar Matuszak, współwłaściciel obiektu.

Na przełomie lat 1974 i 1975 w Gdyni rozpoczęto prace nad obiektem, który w celu utajnienia otrzymał nazwę „Ośrodek Badawczy Sprzętu Łączności”. W rzeczywistości na początku lat 80. w Krąpiewie ruszyła budowa podziemnego Radiowego Centrum Nadawczego (RCN) o kryptonimie „Kotwica”. Znajduje się dziewięć metrów pod ziemią, zabezpiecza go niemal 2,5 metra zbrojonego betonu. Miał wytrzymać uderzenie bomby atomowej o sile 240 kiloton.

Waldemar Matuszak poszukuje też chętnego na "Jantara", statek, który cumuje obecnie w bydgoskim Starym Porcie. Zbudowany w 1892 roku miał dość burzliwą historię. Ostatni generalny remont jednostka przeszła w latach 2006-2008. Od tego czasu jej portem macierzystym jest Bydgoszcz.

Wstępnie zakupem jest zainteresowane muzeum w Elblągu, gdzie obecnego "Jantara" zbudowano. Na razie brak środków.

- Pojawił się pomysł, żeby jednostkę przenieść na Zalew Zegrzyński - mówi Matuszak. - Tam jest o wiele większy ruch turystyczny i większe szanse na wykorzystanie statku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Schron przeciwatomowy w Krąpiewie ciągle na sprzedaż. Można go kupić za ponad milion złotych - Express Bydgoski

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu