Spis treści
Odkrycie, które zmienia spojrzenie na fotowoltaikę
W Polsce posiadacze paneli fotowoltaicznych zastanawiają się, co stanie się z ich instalacjami po 15 latach, gdy wsparcie rządowe się skończy i wydajność paneli spadnie. Te obawy mogą być jednak nieco przesadzone, jak pokazują wyniki badań francuskiego stowarzyszenia Hespul – podaje wtorkowa „Gazeta Wyborcza".
Analizując instalację Phébus 1, działającą od 1992 roku, naukowcy odkryli, że po 31 latach jej moduły zachowały aż 79,5 proc. swojej pierwotnej sprawności. To znacznie więcej, niż zakładano, biorąc pod uwagę deklaracje producentów o utrzymaniu 80 proc. wydajności po 25 latach.
Zmaganie się z upływem czasu
Badania przeprowadzone przez francuskich naukowców ujawniły również, jak z biegiem lat degraduje się fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne mogą ulegać rozwarstwieniu, korozji, a na ich powierzchni mogą pojawiać się bąble i przypalenia. Pomimo tych uszkodzeń, zmniejszenie wydajności paneli jest procesem wolniejszym, niż wielu użytkowników zakłada.
Wbrew powszechnym obawom, nawet po 15-20 latach, domowe instalacje fotowoltaiczne nadal mogą być ekonomicznie opłacalne, co potwierdzają badania i pomiary przeprowadzane na całym świecie.
Wyzywanie recyklingu
Boom na fotowoltaikę w Polsce rozpoczął się stosunkowo niedawno, ale już teraz warto zastanowić się nad przyszłością zużytych paneli. Każdy z nich waży około 20 kilogramów i zajmuje powierzchnię 1,5 metra kwadratowego, a rocznie na rynku pojawiają się setki tysięcy ton tych urządzeń.
Zgodnie z prognozami Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), w przyszłości będziemy mieli do czynienia z milionami ton zużytych paneli rocznie. Znalezienie skutecznych metod recyklingu staje się więc kluczowe, zwłaszcza że obecnie brakuje gotowych rozwiązań na wykorzystanie i przetwarzanie starej fotowoltaiki.
Podsumowując, najnowsze badania rzucają nowe światło na trwałość i wydajność paneli fotowoltaicznych, jednocześnie podkreślając potrzebę opracowania zrównoważonych metod ich recyklingu po zakończeniu okresu użytkowania.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?