Spis treści
Przejęcia na Wyspach przez polskie firmy
W ostatnim czasie brytyjski rynek był świadkiem znaczących przejęć dokonanych przez polskie firmy, co zwraca uwagę na zmieniające się układy sił w europejskiej gospodarce. Przykładem może być przejęcie przez polską firmę eSky, specjalizującą się w sprzedaży biletów lotniczych i organizacji podróży, znanego na całym świecie biura podróży Thomas Cook, którego historia sięga 180 lat wstecz. Choć w ostatnim czasie firma ta znajdowała się w rękach chińskich, jej przejęcie przez eSky jest znaczącym wydarzeniem. Podobnie sytuacja ma się z siecią sklepów Poundland, obecnie należącą do polskiego Pepco.
„Daily Telegraph" zauważa, że choć tradycyjnie Wielka Brytania obawiała się konkurencji ze strony Niemiec i Francji, to teraz uwaga powinna być skierowana w stronę Polski, skąd nadciąga nowa fala przejęć korporacyjnych. Zdaniem gazety, polskie firmy dysponują coraz większymi środkami finansowymi, co umożliwia im ekspansję na rynki zagraniczne.
Polska gospodarka w natarciu
Interesującym jest fakt, że polskie przedsiębiorstwa zaczynają przejmować firmy o ugruntowanej pozycji na rynku międzynarodowym. W Polsce funkcjonuje już sześć start-upów, których wycena przekracza 1 mld dolarów, a majątek najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa, osiąga blisko 7 mld dolarów. Choć na rynku brytyjskim nie doszło jeszcze do przejęcia o takim rozgłosie, jak zakup Royal Mail przez czeskiego biznesmena Daniela Kretinsky'ego, to sukcesy polskich firm pokazują, że mogą one skutecznie konkurować z przedsiębiorstwami z krajów o dłuższej tradycji kapitalistycznej.
Polska gospodarka, jak podkreśla „Daily Telegraph", odnotowuje jedne z najszybszych temp wzrostu wśród europejskich gospodarek. W tym roku oczekuje się wzrostu PKB o 3 proc. Przez ostatnie 25 lat gospodarka ta rosła nieprzerwanie, obecnie będąc ośmiokrotnie większą niż w momencie upadku komunizmu. Polska, z populacją 36 mln osób, jest największym krajem wśród dawnych satelitów Związku Sowieckiego i zajmuje szóste miejsce w Europie pod względem wielkości gospodarki.
Przyszłość należy do Polski?
Dziennik zaznacza, że „choć nie należy spodziewać się, iż polskie przedsiębiorstwa w najbliższym czasie dokonają przejęcia gigantów takich jak Unilever czy GSK, to jednak zakup Thomasa Cooka przez eSky może być zapowiedzią zmian na globalnym rynku„. Polskie firmy, korzystając z korzystnych warunków gospodarczych, takich jak niskie podatki i wysoko wykwalifikowana siła robocza, mogą stać się poważnymi graczami na międzynarodowej arenie biznesowej.
Dodatkowo, zjawisko powrotu emigrantów, którzy zdobywali doświadczenie i umiejętności za granicą, może dodatkowo wzmocnić polską gospodarkę. „Daily Telegraph" przewiduje, że w nadchodzącej dekadzie polskie firmy, korzystając z dynamicznego rozwoju gospodarczego, mogą z łatwością wyprzedzić swoich zachodnich rywali, obciążonych wysokimi podatkami i nadmierną regulacją.
W obliczu tych zmian, Brytyjczycy powinni przygotować się na nową rzeczywistość, w której polskie firmy będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?