Spis treści
Podatek zdrowotny zastąpi składkę zdrowotną?
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny (Lewica) informował w ubiegłym tygodniu w Sejmie, że ugrupowanie ma pomysł na zapewnienie „dobrego finansowania ochrony zdrowia”.
Następnie, w rozmowie z PAP potwierdził, że klub parlamentarny Lewicy pracuje nad projektem ustawy o tzw. podatku zdrowotnym. Celem podatku miałoby być „zakończenie pewnej fikcji oraz pomoc w pozyskaniu pieniędzy do systemu ze źródeł, które nie są obciążające dla budżetu”. – Uważamy, że pomysły redukcji składki zdrowotnej i dokładania większej liczby pieniędzy z budżetu donikąd nie doprowadzą – ocenił.
Podatek zdrowotny zapewni powszechny dostęp do świadczeń zdrowotnych?
Mówiąc o podatku zdrowotnym, wiceminister podkreślił, że „nasze rozwiązanie wychodzi dość daleko do przodu, ale tylko takie ma sens, jeżeli chcemy naprawdę finansować opiekę zdrowotną, a nie przerzucić się na prywatną opiekę z pieniędzy pacjentów”. Wyjaśnił, że projekt Lewicy zakłada zamianę składki zdrowotnej na podatek, który obejmowałyby również płatników CIT. Ponadto klub chce wprowadzenia powszechnego dostępu do świadczeń zdrowotnych.
– Każdy Polak ma dostęp do policji albo do straży pożarnej bez względu na to, czy płaci podatki, czy nie. Nasz pomysł likwiduje pojęcia takie jak osoba ubezpieczona, więc jest to przemiana systemowa, która obejmuje bardzo wiele ustaw, rozporządzeń i zasad funkcjonowania – tłumaczył.
Projekt ustawy w sprawie podatku zdrowotnego jest gotowy do przekazania ministrowi finansów Andrzejowi Domańskiemu. – To zmiana systemowa w zakresie finansowania zdrowia, więc Ministerstwo Finansów musi ocenić, czy możemy dalej pracować nad projektem oraz czy znajdzie poparcie wśród innych członków koalicji - czekamy na zielone światło – mówił.
Główne cele związane z wprowadzeniem podatku zdrowotnego
Z kolei wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski, pytany w Polskim Radiu o podatek zdrowotny podkreślił, że „to nie jest nowy podatek, tylko coś, co ma zastąpić składkę zdrowotną”. – Dzięki takiemu rozwiązaniu można zapewnić, by nie było dziury w NFZ, jak jest dziś. A po drugie, można w ten sposób zmniejszyć obowiązki daninowe i przedsiębiorców i pracowników – mówił. Zapewnił, że po zmianach „nikt nie zapłaci więcej”.
Składka zdrowotna. Ile wynosi?
Składka zdrowotna dla pracownika wynosi obecnie 9 proc. Tyle samo płacą prowadzący działalność na skali podatkowej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym odprowadzają składkę w wysokości 4,9 proc., a płacący podatek ryczałtowy – trzy poziomy składki ryczałtowej, w zależności od przychodu.
Podatek zdrowotny obejmowałyby również płatników CIT. Miałby wynosić 9 proc.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?