Smog znów nas zaatakuje. Nasi goście odpowiedzą jak się przed nim obronić [debata na żywo]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Andrzej Wiśniewski
Miło nie będzie, bo porozmawiamy o smogu dręczącym i - jak wynika ze statystyk - zabijającym ludzi. Porozmawiamy już w piątek w godz. 11.00-12.30.

Debata pn. "Chrońmy środowisko" odbędzie się w miłych "okolicznościach przyrody" - na przystani "Bydgoszcz". Jednak poruszany temat do łatwych ani przyjemnych nie należy.

Chodzi przecież o to, co uprzykrza nam życie zawsze o tej porze roku, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy i z domowych kominów wydzielają się trujące dymy, gazy i pyły. Najgorzej jest w centrach miast, na starówkach, gdzie większość kamienic ogrzewana jest starymi typami pieców, mało efektywnymi, bardziej dymiącymi niż spalającymi węgiel lub inne paliwo. Problemem jest także jakość tego paliwa, bo im gorsze, tym więcej szkodliwych substancji wydziela się do atmosfery i w części trafia też do naszych płuc.

Smog? Problem nie zniknie wraz z zimą. Wywiad z prof. Filipowiczem

Jacek Goszczyński, naczelnik Wydziału Monitoringu w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, mówi że obserwacje w naszym regionie potwierdzają jednoznacznie, że 90 procent emisji szkodliwych substancji do środowiska spowodowanych jest przez kominy gospodarstw domowych. Na drugim miejscu, choć daleko za tym pierwszym czynnikiem, jest komunikacja samochodowa. Szczególnie dużo zanieczyszczeń komunikacyjnych pojawia się w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

Najmniej zanieczyszczeń pochodzi z tak zwanej emisji zawodowej, czyli z kominów elektrociepłowni i zakładów przemysłowych. To najmniejszy procent, bowiem te kominy, co wynika z przepisów o ochronie środowiska, wyposażone są w nowoczesne, wydajne filtry.

Najgorzej jest wtedy, gdy na negatywną działalność człowieka nakładają się niekorzystne zjawiska naturalne: znaczne zamglenie i bezwietrznej pogody. Nazwa "smog" powstała ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła).

Jak szacują Europejska Agencja Środowiska i Światowa Organizacja Zdrowia (miarodajnych polskich danych nie ma) z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku w naszym kraju umiera około 47 tysięcy osób, a statystyczny Kowalski żyje przez to o 9 miesięcy krócej. Te szacowne międzynarodowe organizacje przypominają, że co roku w wypadkach na polskich drogach ginie nieco poniżej 3 tysięcy osób.

To stanowczo za dużo, ale porównanie tej wielkości do 47 tysięcy ofiar śmiertelnych robi piorunujące wrażenie. Tyle, że śmierć na drogach jest nagłaśniana w mediach, analizowana przez policję i inne służby, są programy profilaktyczne, kampanie społeczne. Państwo ma wreszcie instrumenty represyjne, którymi tonuje zapędy zbyt szybkich lub pijanych, naćpanych kierowców.

Na skutek chorób wywołanych smogiem umiera się po cichu i próżno szukać w mediach wstrząsających relacji takiej agonii. Może i lepiej, bo nikt tego oglądać by nie chciał.

W internecie można jednak w czasie rzeczywistym śledzić jakość powietrza nad Polską, w tym nad Kujawami i Pomorzem. Najbardziej miarodajne dane publikuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. To Polski Indeks Jakości Powietrza (powietrze.gios. gov.pl), w którym pod uwagę bierze się siedem podstawowych czynników pogarszających jakość powietrza: dwutlenek siarki i azotu, tlenek węgla, benzen, ozon oraz pyły zawieszone PM10 i PM2,5.

O tym wszystkim, a także o tym jak z problemem radzą sobie duże zakłady przemysłowe, porozmawiamy.

Do dyskusji zaprosiliśmy pięcioro specjalistów z zakresu ochrony środowiska, reprezentujących Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i trzy duże zakłady produkcyjne. Będzie też głos społeczny - to Marek Grabowicz, który od lat walczy o uświadomienie mieszkańcom naszego regionu jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychają i że wreszcie trzeba coś z tym zrobić.

Będziemy rozmawiać przy kamerach, dlatego do oglądania zachęcamy wszystkich Czytelników "Gazety Pomorskiej", którym bliskie są idee ochrony naszego otoczenia, zdrowego styl życia, promowania postaw proekologicznych.

Teraz czekamy na pytania od Państwa dotyczące problemu smogu i szeroko rozumianej ochrony środowiska. Podczas debaty zadamy je naszym specjalistom. Można je przesyłać na adres: marek.weckwerth @pomorska.pl

Debata transmitowana będzie na fanpage’u "Gazety Pomorskiej i jej Strefie Biznesu. 31 października w papierowym wydaniu "Pomorskiej" i na Strefie Biznesu zamieścimy relację z debaty. Debatę poprowadzi wyżej podpisany dziennikarz "Gazety Pomorskiej".
Debata

Nasi goście

mgr inż. Jacek Goszczyński, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska

Smog znów nas zaatakuje. Nasi goście odpowiedzą jak się przed nim obronić [debata na żywo]
Nadesłane

Jest naczelnikiem Wydziału Monitoringu w bydgoskim Inspektoracie, odpowiedzialny za całość badań prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego ze specjalizacją ekologia zwierząt oraz zootechniki na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy. Karierę zawodową rozpoczynał w hodowli koni i do dziś sport konny pozwala mu odstresować się od codziennych problemów. Zawodnik i działacz Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Głównym obszarem jego zainteresowań środowiskiem były badania jezior, przy których bardzo przydały się umiejętności nurkowe, sprawdzone min. w Bajkale.

mgr inż. Beata Wasilewska, "Nitro-Chem" Bydgoszcz

Smog znów nas zaatakuje. Nasi goście odpowiedzą jak się przed nim obronić [debata na żywo]
Nadesłane

Jest absolwentem Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego Bydgoszczy w specjalności technologii chemicznej. Jej studia podyplomowe na UT-P dotyczyły zarządzania chemikaliami. W Głównej Szkole Służby Pożarniczej skończyła studia specjalistyczne w zakresie zapobiegania pożarom i awariom technicznym . W bydgoskich zakładach "Nitro-Cheme" pracuje od 2003 roku na stanowiskach związanych z ochroną środowiska. Od pięciu lat jest kierownikiem Działu Bezpieczeństwa Technicznego. Poza pracą zawodową lubi podróżowanie. Najlepiej odpoczywa z rodziną, u boku męża i córki.

dr inż. Andrzej Baranowski, prezes zarządu spółki KPEC w Bydgoszczy

Smog znów nas zaatakuje. Nasi goście odpowiedzą jak się przed nim obronić [debata na żywo]
Nadesłane

Ukończył bydgoską Akademię Techniczno-Rolniczą. Przez wiele lat związany z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Pełnił m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, a także eksperta ministra rozwoju regionalnego w zakresie działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, w tym także ekoinwestycji. Jest nauczycielem akademickim prowadzącym zajęcia z ochrony środowiska, administracji, finansów publicznych.

inż. Jerzy Kraszkiewicz, główny specjalista "Sklejka - Multi" SA w Bydgoszczy

Smog znów nas zaatakuje. Nasi goście odpowiedzą jak się przed nim obronić [debata na żywo]
Nadesłane

Jest głównym specjalistą ds. ochrony środowiska, BHP, p-poż, OC. Pracę w Bydgoskich Zakładach Sklejek rozpoczął w 1979 roku jako mechanik napraw pojazdów akumulatorowych. Pracował w nich także jako monter instalacji i rurociągów przemysłowych. Ukończył studia inżynierskie z ochrony środowiska oraz studia podyplomowe - zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy. W Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy ukończył szkolenie inspektora ochrony przeciwpożarowej. Wziął udział w pilotażowym Programie Czystszej Produkcji, czego efektem było przyznanie firmie Certyfikatu Czystszej Produkcji.

mgr inż Marek Grabowicz, Rada Osiedla Górzyskowo, działacz społeczny

Smog znów nas zaatakuje. Nasi goście odpowiedzą jak się przed nim obronić [debata na żywo]
Nadesłane

Absolwent Akademii Techniczno - Rolniczej w Bydgoszczy, Wydział Zootechniki. Jest technikiem kryminalistyki w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy w stopniu podkomisarza. Pracę zawodową łączy ze społeczną w Radzie Osiedla Górzyskowo. Jest prezesem Stowarzyszenia Górzyskowo. Od lat walczy o szeroko rozumianą poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Jednym z czynników wpływających na ich bezpieczeństwo jest czystość powietrza powietrze. Sezon grzewczy już się rozpoczął i problem smogu powróci. Pan Marek uważa, że trzeba ludziom uzmysłowić czym palą w domowych piecach i jak to wpływa na ich zdrowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Smog znów nas zaatakuje. Nasi goście odpowiedzą jak się przed nim obronić [debata na żywo] - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu