Spis treści
Jak obejść zakaz handlu w niedzielę?
W niedzielę supermarket można otworzyć jako sklep samoobsługowy. Zamiast pracowników wykonujących czynności związane z handlem pracować może ochroniarz.
Takie rozwiązanie umożliwiły wskazania, które wydała Państwowa Inspekcja Pracy w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2018 r. Znajduje się tam zapis, z którego wynika, że ochrony obiektu nie można zaliczyć do czynności bezpośrednio związanych z handlem.
Ochroniarz w sklepie samoobsługowym to nie sprzedawca. Na co pozwala polskie prawo?
Możliwości te postanowiła wykorzystać część sklepów sieci Duży Ben z Grupy Eurocash.
„Pracownik firmy ochroniarskiej na sali sprzedaży, brak kasjerów, wstęp tylko dla osób pełnoletnich, konieczność korzystania przez klienta z kasy samoobsługowej i płacenia za zakupy kartą - w taki sposób zaczęły funkcjonować w niedziele objęte tzw. zakazem handlu niektóre sklepy należącej do Grupy Eurocash sieci Duży Ben” - napisały wiadomoscihandlowe.pl.
Z podobnego rozwiązania korzystało już w kilku swoich punktach sprzedaży Intermarche, czy Żabki.
W przypadku tych drugich okazało się, że jako ochroniarze zatrudniani na niedzielę bywają nawet osoby, które w inne dni... są w tych samych sklepach sprzedawcami. Wystarczy, że przejdą szkolenie i zdobędą uprawnienia ochroniarza. W niedzielę przebywają na terenie sklepu, jednak nie mogą się zajmować sprawami, których pilnują na co dzień. Nie mogą nawet obsłużyć nikogo przy zwykłej kasie, lecz pozostaje im pokierować klientów do kasy samoobsługowej - donoszą wiadomoscihandlowe.pl.
Sprzedaż alkoholu zakłada weryfikację wieku kupującego
Duży Ben jest polską sieć marketów alkoholowych. Sklepy pod tą marką powstają od 2016 roku. Pierwszy z nich został otwarty w Poznaniu. Cztery lata później sieć liczyła już ponad 200 sklepów.
Ponieważ alkohol można sprzedawać jedynie osobom trzeźwym, które ukończyły 18 rok życia, a to mogłoby być czynnością handlową - z tego powodu weryfikacja odbywa się przed wejściem na teren sklepu.
Jak zapewniają przedstawiciele sieci - współpracują tylko z profesjonalnymi agencjami ochrony. Każda z nich posiada odpowiednią koncesję.
„Wszyscy funkcjonariusze ochrony są zatrudnieni przez te firmy ochroniarskie” napisał Michał Florkiewicz, dyrektor zarządzający sieci Duży Ben w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl.
Zakaz handlu w niedzielę. Kogo nie dotyczy?
Zgodnie z prawem w niedziele niehandlowe i święta można zrobić zakupy w wielu miejscach.
W każdą niedzielę niehandlową mogą się otwierać:
- sklepy prowadzone przez właścicieli
- piekarnie, cukiernie i lodziarnie
- sklepy i platformy internetowe
- stacje paliw
- lokale gastronomiczne
- kwiaciarnie
- apteki i punkty apteczne
- sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami
- kioski i saloniki prasowe
- placówki pocztowe
- placówki handlowe w hotelach
- sklepy w zakładach leczniczych
- placówki handlowe na dworcach, w portach i przystaniach morskich
- sklepy na lotniskach
- sklepy w strefach wolnocłowych
- stoiska handlowe przy cmentarzach
Ponadto mogą otworzyć się również inne sklepy. Trzeba jednak spełnić jeden warunek: handel musi być prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, we własnym imieniu i na własny rachunek. O tym, czy sklep zostanie otwarty - decyduje samodzielnie właściciel.
