Sprawdź, czy masz prawo do wsparcia z tarczy finansowej! Doszły nowe branże

AB
Kolejne branże uzyskały prawo do wsparcia finansowego przyznanego w ramach tarczy finansowej 2.0. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do świadczenia.  Oto lista branż uprawnionych do subwencji w ramach tarczy finansowej 2.0 od 15 stycznia.
Kolejne branże uzyskały prawo do wsparcia finansowego przyznanego w ramach tarczy finansowej 2.0. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do świadczenia. Oto lista branż uprawnionych do subwencji w ramach tarczy finansowej 2.0 od 15 stycznia. Pxhere.com
Od 15 stycznia na liście kodów PKD uprawniających do otrzymania wsparcia w ramach tarczy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju znajduje się 7 nowych oznaczeń. W przypadku kodów PKD, które doszły, nie trzeba spełnić warunku przeważającej działalności gospodarczej. Przypominamy, o które branże poszerzono tarczę finansową PFR.

Grono firm uprawnionych do wsparcia z tarczy finansowej zostało poszerzone. 15 stycznia 2021 r. lista kodów PKD upoważniających do pomocy została powiększona o siedem pozycji. W ramach tarczy finansowej 2.0 liczba branż objętych pomocą z Polskiego Funduszu Rozwoju wzrosła z 38 do 45. Do grona beneficjentów dołączyły firmy reprezentujące następujące usługi:

  • branża florystyczna oraz związana ze sprzedażą zwierząt domowych i karm dla zwierząt,
  • agencje reklamowe,
  • branża drukarska (pozostałe usługi drukarskie),
  • producenci pozostałych wyrobów z papieru i tektury,
  • firmy zajmujące się przygotowaniem do druku,
  • introligatorzy i firmy świadczące podobne usługi,
  • firmy z branży edukacyjnej, oferujące pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Z branży florystycznej wsparcie mogą otrzymać podmioty zajmujące się sprzedażą detaliczną kwiatów, roślin, nasion i nawozów. Pomoc może także trafić do sprzedawców żywych zwierząt domowych, firm handlujących karmami dla zwierząt w sklepach zoologicznych, drukarni, producentów papieru i tektury, przedsiębiorców prowadzących działalność usługową związaną z przygotowywaniem do druku, świadczących usługi introligatorskie i tym podobne, agencji reklamowych, a także do firm oferujących pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Katalog przedsiębiorstw uprawnionych do otrzymania wsparcia może zostać rozszerzony.

Ponadto po konsultacjach z przedsiębiorcami grono beneficjentów uprawnionych do wsparcia z PFR zostało poszerzone o przedsiębiorców, którzy w lipcu mieli pracowników, ale w grudniu już nikogo nie zatrudniali. Taki zapis jest korzystny m.in. dla przedstawicieli branży fitness. Wcześniej tarcza finansowa obejmowała m.in. przedstawicieli branż: fitness, hotelarskiej, gastronomicznej, odzieżowej i innych.

Pomoc finansowa na nowych zasadach ma być udzielana od 15 stycznia do 31 marca 2021 roku. Aby wsparcie zostało przyznane, działalność gospodarcza musi być oznaczona jednym z wybranych kodów PKD, przedsiębiorca musi zaliczyć odpowiednio wysoki spadek obrotów, a także powinien spełnić inne wymogi formalne. Subwencja z PFR może zostać umorzona w 100% pod warunkiem kontynuowania działalności gospodarczej, jeżeli firma zwróci nadwyżkę przyznanej subwencji (firmy z sektora MŚP) lub utrzyma w 2021 r. średnie zatrudnienie na poziomie z 2020 roku (mikroprzedsiębiorstwa).

Działania w ramach tarczy finansowej 2.0 skierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami wprowadzonymi wskutek wybuchu epidemii. Łącznie przeznaczono na ten cel 13 mld zł, z czego 6,5 mld zł przypada na mikrofirmy, a drugie tyle – na małe i średnie przedsiębiorstwa.

PFR szacuje, że ze wsparcia może skorzystać nawet 70 tys. przedsiębiorców. Ponadto 7,5 mld zł pokryje koszty umarzania w 100% pożyczek przyznanych w ramach tarczy finansowej 1.0 przedsiębiorcom, wobec których wprowadzono szczególne restrykcje sanitarne. Do tej pory na działania związane z ratowaniem firm i zachowaniem miejsc pracy wydano 172 mld zł – wynika z informacji zamieszczonych na stronie Centrum Informacyjnego Rządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu